Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Flascharův důl u Oder je nový turistický cíl kraje, jeho zpřístupnění trvalo šest let

Novým turistickým lákadlem Moravskoslezského kraje je historický břidlicový důl. Nachází se uvnitř Veselského kopce u Oder na Novojičínsku. Slavnostní otevření štoly uzavřelo šestileté úsilí zpřístupnit důlní dílo veřejnosti.

Hra na xylofon z břidlice symbolicky provázela otevření několika štol u Oder, kde se v minulosti těžila právě tato hornina. Veřejnosti zpřístupněný Flascharův důl tu jednak připomíná hornickou historii regionu a také má do této oblasti nalákat nové turisty.

Libor Helis (ZMĚNA PRO ODERSKO 2020), starosta Oder: “Fantastické, prostě, co na to říct. Otevřeli jsme důl, trvalo nám to šest let od první myšlenky až po konečnou realizaci. byla to opravdu těžká trnitá cesta, ale myslím si, že stála za to.”
Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury a školství, MěÚ Odry: “Stálo za tím hodně práce mnoha lidí, takže je to takové dosažení určitého cíle a jsme za to moc rádi, že se nám podařilo Odrám vrátit kus jejich historie.”

Odry se tímto projektem, který podpořilo ministerstvo obchodu a průmyslu a Moravskoslezský kraj, připojily ke Krajině břidlice rozprostírající se až k Budišovu nad Budišovkou. Ta je součástí zážitkové Technotrasy.

Jan Krkoška (ANO 2011), náměstek hejtmana MSK: “Já si myslím, že to bude raritou celého Moravskoslezského kraje. Tato díla břidlice, která se tu postupně otevírají a budou se dále otevírat, budou opravdu pro turisty kuriozitou.”

Veřejnosti se v podzemí otevřelo zhruba 300 metrů chodeb ve dvou patrech. Pozoruhodností jsou tu také okřídlení obyvatelé - netopýři. Kvůli jejich přezimování musí být nová turistická atrakce od listopadu do jara uzavřena.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy