Bylo to na přelomu let 1988/1989, blížilo se 200. výročí úmrtí generála Laudona v Novém Jičíně, a malá skupinka nadšenců ve zdejším muzeu začala přemýšlet, jak tuto událost připomenout. Nastat měla 14. července 1990.
Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín: “Tehdy se nabízela jediná možnost, uspořádat v Žerotínském zámku výstavu. Nicméně jsme narazili, samozřejmě na politický klíč, který rozhodl, že takováto výstava není možná. My jsme se nakonec nenechali úplně odradit, a pod pláštíkem výstavy, která bude mapovat osvícenství na Moravě, jsme navštěvovali hrady a zámky, rozjeli jsme se do různých depozitářů, kde jsme nacházeli stopy generála ve sbírkových fondech, které byly možná bohatší než ty, které jsou možná v Rakousku.”
Přišla sametová revoluce a projekt nabral na obrátkách. Pomohlo Národní muzeum, vojenské historické muzeum v Praze a taktéž Národní galerie tehdy v čele s Jiřím Kotalíkem.
Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín: “Ta výstava se začala připravovat ve velkých rozměrech. My jsme také s velkou chutí zrušili tehdejší expozici dělnického hnutí, která na zámku byla, a kterou měl právě vystřídat generál Laudon.”
14. července pak město zažilo neuvěřitelnou atmosféru. Ráno začalo budíčkem policejní hudby z Ostravy. Na náměstí se to hemžilo vojáky v historických uniformách, a přijeli také potomci rodiny Laudonů. Na domě, kde jejich předek zemřel, odhalili jeho busty.
Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín: “Ten dům do roku 1990 neměl žádnou pamětní desku, nebyl označen, pouze několik málo lidí vědělo, že v tomto domě zemřel Laudon, i když se mezi trhovci domu říkalo U Laudona. Pamatuji si, že můj dědeček, který byl trhovec, tam chodíval do přízemní restaurace na kávu a na štamprlku. Ta myšlenka pak vznikla u mého kamaráda, muzejního restaurátora a skvělého sochaře, Václava Chovance. Ten navštívil svého přítele Sašu Zahradníka, známého akademického sochaře, který se ujal úkolu bustu vytvořit. Nicméně ty první revoluční pokusy byly i trochu amatérské. Oslovili jsme Tatru Kopřivnice, ale ten odlitek spíše připomínal motor než budu Laudona. Takže ještě v noci Václav se Sašou Zahradníkem odlévali provizorní bustu.”
Tu současnou, bronzovou, nechala radnice zhotovit před dvěma lety a odhalena byla za účasti 52 potomků Laudonů, kteří do Nového Jičína přijeli opět i v roce 2018 na městskou slavnost. Ještě předtím sem zavítali i v roce 2013, kdy na Zámku Kunín uspořádali výstavu laudonových map a bitevních plánů a s spolu s nimi přicestovali i další vzácní hosté.
Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín: “Na kunínském zámku se shromáždila velká společnost asi 15 šlechticů a jako překvapení také Karel Schwarzernberg. Spolu s rodinou Laudonů přejel z Kunína do Nového Jičína a účastnil se také městských slavností.”
A nejsou to jen šlechtici, které Laudon do Nového Jičína přivádí. Málokdo ví, že hudebník Robert Kodym z kapely Lucie je majitelem zámku Bečváry, který nechal postavit právě maršál Laudon. Také on už několikrát navštívil kunínský zámek jako inspiraci pro obnovu svého zámku, a neminul ani historický Nový Jičín.