Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Příprava Laudonova výročí začala tajně za socialismu, první busta byla těžká jako motor

Před 30 lety se na Masarykově náměstí odehrála událost, která se zde mnoho desetiletí nemohla dít. Byla to slavnost k poctě generála Laudona. Provázela ji velkolepá výstava v muzeu, která ovšem začala vznikat tajně ještě za éry socialismu.

Bylo to na přelomu let 1988/1989, blížilo se 200. výročí úmrtí generála Laudona v Novém Jičíně, a malá skupinka nadšenců ve zdejším muzeu začala přemýšlet, jak tuto událost připomenout. Nastat měla 14. července 1990.

Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín: “Tehdy se nabízela jediná možnost, uspořádat v Žerotínském zámku výstavu. Nicméně jsme narazili, samozřejmě na politický klíč, který rozhodl, že takováto výstava není možná. My jsme se nakonec nenechali úplně odradit, a pod pláštíkem výstavy, která bude mapovat osvícenství na Moravě, jsme navštěvovali hrady a zámky, rozjeli jsme se do různých depozitářů, kde jsme nacházeli stopy generála ve sbírkových fondech, které byly možná bohatší než ty, které jsou možná v Rakousku.”

Přišla sametová revoluce a projekt nabral na obrátkách. Pomohlo Národní muzeum, vojenské historické muzeum v Praze a taktéž Národní galerie tehdy v čele s Jiřím Kotalíkem.

Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín: “Ta výstava se začala připravovat ve velkých rozměrech. My jsme také s velkou chutí zrušili tehdejší expozici dělnického hnutí, která na zámku byla, a kterou měl právě vystřídat generál Laudon.”

14. července pak město zažilo neuvěřitelnou atmosféru. Ráno začalo budíčkem policejní hudby z Ostravy. Na náměstí se to hemžilo vojáky v historických uniformách, a přijeli také potomci rodiny Laudonů. Na domě, kde jejich předek zemřel, odhalili jeho busty.

Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín: “Ten dům do roku 1990 neměl žádnou pamětní desku, nebyl označen, pouze několik málo lidí vědělo, že v tomto domě zemřel Laudon, i když se mezi trhovci domu říkalo U Laudona. Pamatuji si, že můj dědeček, který byl trhovec, tam chodíval do přízemní restaurace na kávu a na štamprlku. Ta myšlenka pak vznikla u mého kamaráda, muzejního restaurátora a skvělého sochaře, Václava Chovance. Ten navštívil svého přítele Sašu Zahradníka, známého akademického sochaře, který se ujal úkolu bustu vytvořit. Nicméně ty první revoluční pokusy byly i trochu amatérské. Oslovili jsme Tatru Kopřivnice, ale ten odlitek spíše připomínal motor než budu Laudona. Takže ještě v noci Václav se Sašou Zahradníkem odlévali provizorní bustu.”

Tu současnou, bronzovou, nechala radnice zhotovit před dvěma lety a odhalena byla za účasti 52 potomků Laudonů, kteří do Nového Jičína přijeli opět i v roce 2018 na městskou slavnost. Ještě předtím sem zavítali i v roce 2013, kdy na Zámku Kunín uspořádali výstavu laudonových map a bitevních plánů a s spolu s nimi přicestovali i další vzácní hosté.

Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín: “Na kunínském zámku se shromáždila velká společnost asi 15 šlechticů a jako překvapení také Karel Schwarzernberg. Spolu s rodinou Laudonů přejel z Kunína do Nového Jičína a účastnil se také městských slavností.”

A nejsou to jen šlechtici, které Laudon do Nového Jičína přivádí. Málokdo ví, že hudebník Robert Kodym z kapely Lucie je majitelem zámku Bečváry, který nechal postavit právě maršál Laudon. Také on už několikrát navštívil kunínský zámek jako inspiraci pro obnovu svého zámku, a neminul ani historický Nový Jičín.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy