Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nevábná hromada odpadků se objevila v centru Nového Jičína, inspirovala ke třídění

Na novojičínském náměstí se uskutečnil z jara odložený Den Země. Součástí byly ekologické hry a programy zejména pro děti. Na ploše se také objevila hromada odpadků, která měla inspirovat k většímu třídění.

Hromada odpadků na novojičínském náměstí nebyla černou skládkou, ale posloužila pro analýzu třídění, která byla součástí programu Dne Země.

Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Odpad pochází z klasických kontejnerů na směsný komunální odpad z jedné lokality ze sídliště. Teď pracovníci rozebírají odpady tak, aby zvlášť roztřídili plast, papír, sklo, prostě veškeré komodity, které by se mohly dále využít.”

Pokus provázela tipovací soutěž pro veřejnost jaké procento věcí z vysypané hromady se dá vyseparovat a dále zužitkovat, a nemusí skončit na skládce. O další programy se postaraly různé ekologické společnosti a organizace města.

Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín: “Ve stánku technických služeb máme připraveny kvízy. Tady můžete vyplnit a zjisti, jak dlouho se který odpad rozkládá.”
účastníci akce: “ Já si myslím, že PET lahev se rozkládá tak 250 let a slupka od banánů tak pět měsíců.”
“Jablečný ohryzek jeden měsíc a plechovky bych řekla že tak 50 let.”
“Já si myslím, že banán se rozkládá rychle, přemýšlím, jestli pět měsíců nebo čtrnáct dnů.”
Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: ”My jsme si tu připravili program o černých skládkách. O tom, že černé skládky nepatří do města, že odpadky patří do košů.”

Obyvatelé města ročně vyprodukují kolem 9 tisíc tun odpadků, zhruba 4 tisíce tun z toho tvoří směsný komunální odpad.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy