Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín “vyhání” lidi bez domova úklidem, vyzývá i majitele soukromých pozemků

V Novém Jičíně žije stále zhruba padesát lidí bez domova. Mnozí z nich nemají o služby azylového domu zájem a bivakují venku, i v blízkosti centra. Radnice problematiku druhým rokem intenzivně řeší, podle terénního pracovníka by pomohla sociální ubytovna.

Lidé, kteří se z různých příčin ocitli bez domova, jsou problémem v každém městě. V Novém Jičíně se jich trvale pohybuje asi pět desítek.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “Za těch pět let, co tady v Novém Jičíně pracuji s lidmi bez domova, tak nemám pocit, že bych těch lidí bylo více nebo že by přibývaly nějaké problémy s nimi. Tady je trošku škoda, že v Novém Jičíně chybí ubytovna, kterou by proplácel úřad práce nebo nějaká obecní ubytovna.”

O této formě služby ale město neuvažuje, je zde azylový dům, kde mohou klienti pobývat až jeden rok. Část z nich ale dovnitř nechce.

V létě 2019 se asi 10 členná skupina lidí usídlila v centru v parčíku u České spořitelny a objevovaly se další lokality, kde po sobě někteří nechávali nepořádek. Radnice začala situaci intenzivně řešit.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “De facto úklidem těch prostor, kde se pohybovali, se nám podařilo vyselektovat ty lidi, kteří jsou dlouhodobě na našem území města. Počet lidí od toho předloňského léta se snížil na polovinu a zhruba činí kolem 45 osob bez přístřeší.”
Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Osoby bez přístřeší se nechtějí zdržovat na místech, která jsou pro ně určena, jako je azylový dům, ve větší míře se nám stává, že se pohybují na místech, kde občanům vadí, kde popíjejí alkohol.”

V současné době jsou problémovými lokalitami i prostory soukromých vlastníků u obchodního centra Majnl nebo vlakové nádraží. České dráhy, které strážníci kontaktovali, už úklid a řešení přislíbily.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy