Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé vyrazili uklidit Nový Jičín, udělali pořádek na svých oblíbených místech

Letošní pojetí kampaně Ukliďme Česko vyzývalo veřejnost k individuálnímu úklidu “za humny”. Udělat si pořádek ve své oblíbené lokalitě vyrazili i Novojičínští. Malá skupinka lidí například sbírala odpadky v místní části Žilina.

Na výzvu “Ukliďme za humny” - jak byla letošní jarní celorepubliková kampaň „Ukliďme svět/ukliďme Česko“ pojata - se v malých skupinkách nebo jen tak v rámci procházky vydávali Novojičíňáci individuálně v průběhu více březnových dnů. Dokládají fotografie, které zaslali na e-mail Zdravého města Nový Jičín.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Kampaň Ukliďme česko už má třetí termín, který je nějakým způsobem postižený koronavirem. Pořadatelé této výzvy se snažili adaptovat na to, že pořádání hromadných akcí dobrovolníků teď není možné, takže přišli s výzvou Ukliďme za humny.”

Přímo v sobotu 27. března, která byla oficiálním termínem dobrovolnické akce, se malá skupina lidí rozhodla například uklidit kolem jízdárny koní a toku Jičínky v Žilině.

Antonín Kutálek, ved. střediska chovu koní Farma Nový Jičín - Žilina, VFU Brno: “My se této akce účastníme každý rok, uklízíme průběžně, ale teď v tom jarním období je to o něco intenzivněji.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Žiliňáci se pravidelně zapojují do této akce, která bývá celorepubliková a hromadná, jenomže tou současnou situací je to omezené, takže ty úklidy mohou být, ale individuální. Hovořil jsem i s paní Čapkovou z chráněného bydlení, která pravidelně s klienty chodila uklízet. Tam je to trochu komplikovanější, opravdu nemohou, ale počítají s tím, že se zapojí d dubnu, kdy bude Den Země.”

účastnice akce: “My jsme nejprve uklidili kolem našeho areálu jízdárny Žilině pak jsme pokračovali tady kolem zvedacího mostu kolem obou břehů Jičínky. A co jsme tady našli, to je strašné, od plastů přes krabice od jídla, no prostě úplně všechno.”

Eva Pavlíčková, účastnice akce: “Já si myslím, že je to důležité, protože je to místo, kde máme koně a každý den tu chodíme. A myslím si, že není špatné to jednou za čas tady trošku zvelebit.”

Radmila Grofová, účastnice akce: “Já mám tady tu místní část Nového Jičína ráda, a protože když člověk chodí kolem a vidí ten nepořádek, jak je to lidem lhostejné, a mi to lhostejné není, protože každý by měl začít u sebe, takže já jsem dneska začala tady v Žilině, ale neznamená to, že tyhle věci nedělám i dál. Například když jdeme z procházky, mám u sebe nějaký sáček, tak to prostě posbírám, protože mi to vadí.”

Odměnou byl těmto dobrovolnicím nejen dobrý pocit, ale nakonec i voňavá pochoutka.

    Podle dostupných informací lidé také uklízeli například ve Smetanových sadech, Svojsíkově aleji, cestou na Puntík nebo Svinec a nebo čistili některé úseky koryta Grasmanky.    Nahlásit chybu

    K tématu


    Nejčtenější zprávy