Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v chráněném bydlení Archa budou žít ve větším soukromí

Nový Jičín |

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v Žilině 10 let. Připomenout výročí oslavami zatím nemůže. Jako dárek tak obyvatelům nadělilo více jednolůžkových pokojů

Velká budova v blízkosti žilinského kostela sloužila původně jako fara, později zde byla škola, která byla s klesajícím počtem dětí zrušena. Následně ji město Nový Jičín, jako vlastník, zapůjčilo Slezské diakonii. Ta v ní před 10 lety otevřela chráněné bydlení ARCHA pro dospělé lidi s lehkým až středně těžkým mentálním postižením. Žijí tu v samostatných domácnostech s dopomocí asistenta.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “V téhle budově bydlí celkem 15 klientů. Bydlí celkem v pěti bytech, každý z nich je víceméně koncipován stejně. Je tam jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový pokoj. Je tam kuchyňka s malým společným obývákem a záchod se sprchou.”

Problém, který zde v poslední době stále více vnímali, byly právě dvoulůžkové pokoje a soužití v nich.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Když ta služba před deseti lety vznikala, přišli sem lidé z velkých zařízení, kde bydleli i po dvaceti na pokoji, tak pro ně byl dvoulůžkový pokoj obrovským komfortem. Ale v poslední době už k nám přicházejí lidé z domácího prostředí, kteří jsou zvyklí na určitý standard bydlení, na soukromí a určitou intimitu a dvoulůžkové pokoje už začínají být nedostačující a nedůstojné.”

Lidé, kteří zde žijí, mají většinou i přidružené duševní onemocnění a jejich existence v jednom pokoji vyvolává problémové situace. Řešením, jak rozšířit počet jednolůžkových místností, bylo přebudovat větší společnou místnost a skladovací prostor v přízemí na nový byt.


Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Takže jsme podali projekt na Moravskoslezský kraj, do programu zvyšování kvality sociálních služeb, a projekt byl úspěšný. Museli jsme si zajistit dvacetiprocentní spoluúčast od našich podporovatelů a začali jsme rekonstruovat.”

Stavební práce probíhají na jaře za plného chodu zařízení. Aby se přestavbu za těchto podmínek podařilo realizovat, požádala vedoucí chráněného bydlení o spolupráci předsedu žilinského osadního výboru.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “V průběhu minulého roku mě paní vedoucí požádalo, zda bych ji neporadil, nepomohl jak s vyřizováním, tak s průběhem stavby. Jednou z podmínek bylo to, že stavba nemůže omezit provoz zařízení. Klienti takřka nepocítili, že se v budově něco děje.”
Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Výsledkem bude to, že z pěti dvoulůžkových pokojů nám zbydou jen dva dvoulůžkové pokoje. Počet jednolůžkových pokojů se z pěti zvýší na jedenáct.”
Věra, obyvatelka chráněného bydlení ARCHA: “Mi se tu líbí, máme tady obývák, koupelnu, kuchyňku. Mám tady svoje morče, jmenuje se Bobišek. Mám se zkrátka dobře.”

V Žilině v další budově poblíž chráněného bydlení funguje ještě denní stacionář Eden pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Někteří místní lidé z počátku nebyli otevření obou zařízení nakloněni.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Byly takové předsudky, že budou problémy, ale nic z toho se neukázalo jako pravdivé. My jsme se tak nějak spolu srostli. Dnes klienti této služby jsou rovnocennými Žiliňáky. Navzájem si pomáháme, navštěvujeme se a spolupráce je naprosto úžasná.”

Část obyvatel ARCHY dochází pracovat do chráněných dílen Slezské diakonie v Novém Jičíně, v Žilině se například zapojují do dobrovolnických úklidových akcí.

Nahlásit chybu


K tématu

Sousedská snídaně otevřela lidem chráněné bydlení ARCHA

27. června 2023 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Chráněné bydlení ARCHA prostřelo k sobotní snídani. Druhým rokem tak navazuje na akci “Sousedské snídaně” zdejšího osadního výboru. Snaží se tak místním lidem přiblížit život handicapovaných.

Nový Jičín postavil dvě nová dětská hřiště, třetí bude na podzim

29. srpna 2023 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na území Nového Jičína letos přibyla dvě nová dětská hřiště. Po výletní lokalitě Čerťák je před dokončením workoutová sestava v místní části Žilina. Další herní prvky se ještě díky participativnímu rozpočtu objeví v lokalitě Lamberk.

Třináctý ročník Dne Žiliny vyzrál na horké počasí díky hasičům

23. srpna 2023 11:58 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Žilině se v srpnu slavilo. V této místní části Nového Jičína uspořádali svůj “Den”. Vše se odehrálo v areálu u přístřešku. Slavnost tu začala ráno sousedskou snídaní a skončila tanečním večerem.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Den Země smáčel déšť, Jarošův statek ve Studénce akci zopakuje

Ekologický svátek, Den Země, připomněli také na Jarošově statku ve Studénce. Původně plánovaný program ovšem nabouralo nepříznivé počasí, proto jej tu v plné pestrosti zopakují ještě v květnu.

Den Země v muzeu provedl děti temným životem v podzemí

Typickou dubnovou akcí v Muzeu Novojičínska je Den Země. Ten zde ovšem letos pojali velmi netradičně a návštěvníkům zprostředkovali život pod zemí.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Města podpořila novinku společnou jízdou zástupců radnic

Zahájení provozu sdílených kol podpořili zástupci novojičínské a kopřivnické radnice společnou cyklojízdou. Ta startovala na Masarykově náměstí a zhruba za 50 minut končila před městským úřadem v Kopřivnici.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Lidé v chráněném bydlení Archa budou žít ve větším soukromí
Vydáno 9. dubna 2021 15:35, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v Žilině 10 let. Připomenout výročí oslavami zatím nemůže. Jako dárek tak obyvatelům nadělilo více jednolůžkových pokojů

Velká budova v blízkosti žilinského kostela sloužila původně jako fara, později zde byla škola, která byla s klesajícím počtem dětí zrušena. Následně ji město Nový Jičín, jako vlastník, zapůjčilo Slezské diakonii. Ta v ní před 10 lety otevřela chráněné bydlení ARCHA pro dospělé lidi s lehkým až středně těžkým mentálním postižením. Žijí tu v samostatných domácnostech s dopomocí asistenta.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “V téhle budově bydlí celkem 15 klientů. Bydlí celkem v pěti bytech, každý z nich je víceméně koncipován stejně. Je tam jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový pokoj. Je tam kuchyňka s malým společným obývákem a záchod se sprchou.”

Problém, který zde v poslední době stále více vnímali, byly právě dvoulůžkové pokoje a soužití v nich.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Když ta služba před deseti lety vznikala, přišli sem lidé z velkých zařízení, kde bydleli i po dvaceti na pokoji, tak pro ně byl dvoulůžkový pokoj obrovským komfortem. Ale v poslední době už k nám přicházejí lidé z domácího prostředí, kteří jsou zvyklí na určitý standard bydlení, na soukromí a určitou intimitu a dvoulůžkové pokoje už začínají být nedostačující a nedůstojné.”

Lidé, kteří zde žijí, mají většinou i přidružené duševní onemocnění a jejich existence v jednom pokoji vyvolává problémové situace. Řešením, jak rozšířit počet jednolůžkových místností, bylo přebudovat větší společnou místnost a skladovací prostor v přízemí na nový byt.


Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Takže jsme podali projekt na Moravskoslezský kraj, do programu zvyšování kvality sociálních služeb, a projekt byl úspěšný. Museli jsme si zajistit dvacetiprocentní spoluúčast od našich podporovatelů a začali jsme rekonstruovat.”

Stavební práce probíhají na jaře za plného chodu zařízení. Aby se přestavbu za těchto podmínek podařilo realizovat, požádala vedoucí chráněného bydlení o spolupráci předsedu žilinského osadního výboru.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “V průběhu minulého roku mě paní vedoucí požádalo, zda bych ji neporadil, nepomohl jak s vyřizováním, tak s průběhem stavby. Jednou z podmínek bylo to, že stavba nemůže omezit provoz zařízení. Klienti takřka nepocítili, že se v budově něco děje.”
Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Výsledkem bude to, že z pěti dvoulůžkových pokojů nám zbydou jen dva dvoulůžkové pokoje. Počet jednolůžkových pokojů se z pěti zvýší na jedenáct.”
Věra, obyvatelka chráněného bydlení ARCHA: “Mi se tu líbí, máme tady obývák, koupelnu, kuchyňku. Mám tady svoje morče, jmenuje se Bobišek. Mám se zkrátka dobře.”

V Žilině v další budově poblíž chráněného bydlení funguje ještě denní stacionář Eden pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Někteří místní lidé z počátku nebyli otevření obou zařízení nakloněni.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Byly takové předsudky, že budou problémy, ale nic z toho se neukázalo jako pravdivé. My jsme se tak nějak spolu srostli. Dnes klienti této služby jsou rovnocennými Žiliňáky. Navzájem si pomáháme, navštěvujeme se a spolupráce je naprosto úžasná.”

Část obyvatel ARCHY dochází pracovat do chráněných dílen Slezské diakonie v Novém Jičíně, v Žilině se například zapojují do dobrovolnických úklidových akcí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000024886/lide-v-chranenem-bydleni-archa-budou-zit-ve-vetsim-soukromi