Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • MSK ROZDĚLÍ PROVOZOVATELŮM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V REGIONU 87 MILIONŮ KORUN
  • CHIRURGICKÁ KLINIKA FN OSTRAVA MÁ TŘI NOVÁ CENTRA VYSOCE SPECIALIZOVANÉ PÉČE
  • BYLY ZVEŘEJNĚNY 3 NÁVRHY NOVÉ OSTRAVSKÉ ČTVRTI ŽOFINKA, VYJÁDŘIT SE MOHOU LIDÉ
  • REKONSTRUKCE AREÁLU GYMNÁZIA CIHELNÍ VE F-M: HŘIŠTĚ BUDE ODPOLEDNE PŘÍSTUPNÉ
  • NA VELKOU CENU OSTRAVY V PLAVÁNÍ PŘIJEL FRANCOUZSKÝ OLYMPIONIK
  • OMLAZENÝ BASEBALLOVÝ TÝM FRÝDKU-MÍSTKU DVAKRÁT PORAZIL JABLONEC
  • BOHUMÍNSKÁ NEMOCNICE MÁ NOVÝ ŠPIČKOVÝ DENZITOMETR
  • STÁT ZA 1,5 MILIARDY POSTAVÍ NOVÝ JUSTIČNÍ PALÁC V OSTRAVĚ
  • OSTRAVA-JIH LÁKÁ OBYVATELE K PŘIHLÁŠENÍ POBYTU TISÍCOVKOU
  • ČELADENŠTÍ ŠKOLÁCI SE VZDĚLÁVAJÍ V NOVÉ UČEBNĚ ZA DESET MILIONŮ
  • PAMÁTNÍK DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY V HRABYNI ZAHAJUJE NÁVŠTĚVNICKOU SEZONU
  • OPAVA SE PYŠNÍ PRVNÍ INTEGRAČNÍ HOUPAČKOU PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ V ČR
  • NOVÝ OBJEV VĚDCŮ Z OU PŘINÁŠÍ NOVÉ POHLEDY NA FUNGOVÁNÍ MITOCHONDRIÍ
  • DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA PRVNÍ V ČR ZAVÁDÍ ELEKTRONICKÉ DOHODY O POKUTÁCH

Lidé v chráněném bydlení Archa budou žít ve větším soukromí

Nový Jičín |

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v Žilině 10 let. Připomenout výročí oslavami zatím nemůže. Jako dárek tak obyvatelům nadělilo více jednolůžkových pokojů

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Velká budova v blízkosti žilinského kostela sloužila původně jako fara, později zde byla škola, která byla s klesajícím počtem dětí zrušena. Následně ji město Nový Jičín, jako vlastník, zapůjčilo Slezské diakonii. Ta v ní před 10 lety otevřela chráněné bydlení ARCHA pro dospělé lidi s lehkým až středně těžkým mentálním postižením. Žijí tu v samostatných domácnostech s dopomocí asistenta.

      Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “V téhle budově bydlí celkem 15 klientů. Bydlí celkem v pěti bytech, každý z nich je víceméně koncipován stejně. Je tam jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový pokoj. Je tam kuchyňka s malým společným obývákem a záchod se sprchou.”

      Problém, který zde v poslední době stále více vnímali, byly právě dvoulůžkové pokoje a soužití v nich.

      Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Když ta služba před deseti lety vznikala, přišli sem lidé z velkých zařízení, kde bydleli i po dvaceti na pokoji, tak pro ně byl dvoulůžkový pokoj obrovským komfortem. Ale v poslední době už k nám přicházejí lidé z domácího prostředí, kteří jsou zvyklí na určitý standard bydlení, na soukromí a určitou intimitu a dvoulůžkové pokoje už začínají být nedostačující a nedůstojné.”

      Lidé, kteří zde žijí, mají většinou i přidružené duševní onemocnění a jejich existence v jednom pokoji vyvolává problémové situace. Řešením, jak rozšířit počet jednolůžkových místností, bylo přebudovat větší společnou místnost a skladovací prostor v přízemí na nový byt.


      Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Takže jsme podali projekt na Moravskoslezský kraj, do programu zvyšování kvality sociálních služeb, a projekt byl úspěšný. Museli jsme si zajistit dvacetiprocentní spoluúčast od našich podporovatelů a začali jsme rekonstruovat.”

      Stavební práce probíhají na jaře za plného chodu zařízení. Aby se přestavbu za těchto podmínek podařilo realizovat, požádala vedoucí chráněného bydlení o spolupráci předsedu žilinského osadního výboru.

      Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “V průběhu minulého roku mě paní vedoucí požádalo, zda bych ji neporadil, nepomohl jak s vyřizováním, tak s průběhem stavby. Jednou z podmínek bylo to, že stavba nemůže omezit provoz zařízení. Klienti takřka nepocítili, že se v budově něco děje.”
      Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Výsledkem bude to, že z pěti dvoulůžkových pokojů nám zbydou jen dva dvoulůžkové pokoje. Počet jednolůžkových pokojů se z pěti zvýší na jedenáct.”
      Věra, obyvatelka chráněného bydlení ARCHA: “Mi se tu líbí, máme tady obývák, koupelnu, kuchyňku. Mám tady svoje morče, jmenuje se Bobišek. Mám se zkrátka dobře.”

      V Žilině v další budově poblíž chráněného bydlení funguje ještě denní stacionář Eden pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Někteří místní lidé z počátku nebyli otevření obou zařízení nakloněni.

      Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Byly takové předsudky, že budou problémy, ale nic z toho se neukázalo jako pravdivé. My jsme se tak nějak spolu srostli. Dnes klienti této služby jsou rovnocennými Žiliňáky. Navzájem si pomáháme, navštěvujeme se a spolupráce je naprosto úžasná.”

      Část obyvatel ARCHY dochází pracovat do chráněných dílen Slezské diakonie v Novém Jičíně, v Žilině se například zapojují do dobrovolnických úklidových akcí.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Žilinská snídaně může vyřešit třeba i sousedské spory

      31. května 2024 7:41 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

      První letošní sousedská snídaně na čerstvém vzduchu, pod přístřeškem v Žilině, se konala v sobotu 18. května. Do venkovního prostředí se přesunula z místního Spolkového domu.

      Žilinský den si návštěvníci užili i se sněhovou koulovačkou

      Místní část Nového Jičína, Žilina, oslavila svůj den. Program nabídl kapely různých hudebních žánrů a atrakce pro děti, třeba pravou sněhovou koulovačku.

      Na Jičínce opravili zvedací lávku, která zvládne i stoletou vodu

      Nový Jičín nechal opravit zvedací lávku přes řeku Jičínku v místní části Žilina. Ta byla postavena rok po ničivých povodních v roce 2009. Zvládne průtok i stoleté vody. Od loňského podzimu byl ale dřevěný mostek už v nevyhovujícím stavu.


      Noční pátrání v Porubě, policisté pomohli najít seniora s Alzheimerem

      Včera 16:17 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

      Během nočního dohledu v ostravské části Poruba si policisté z hlídkové služby všimli starší dámy, která na ně mávala ulice Řecké. Žena je požádala o pomoc – před čtvrt hodinou jí odešel z domova manžel, který trpí Alzheimerovou chorobou, a ona se obávala, že by mohl zabloudit.

      Vyhrazené parkování s označením "ŽENY" před obchodním centrem baví řidiče i kolemjdoucí

      Chtěli nám dopřát větší komfort při nakupování, nebo asi neumíme parkovat. Tak to jsou jen některé reakce na vyhrazená místa s velkým nápisem “ŽENY.” Právě pět takových míst se nachází u obchodního centra v Havířově.

      Revizoři už budou hlavně fotit. K vyřízení pokuty jim postačí mobil

      Ostravský dopravní podnik získal další prvenství a znovu jde o krok vpřed v elektronizaci. Revizoři už nebudou s černými pasažéry nic sepisovat, ale stačí jim vyfotit občanský průkaz. Pokuta se zpracuje automaticky, což jim velmi urychlí práci.

      455 pytlů i několik kontejnerů. Lidé bez domova dál uklízejí Frýdek-Místek za stravenky

      Frýdek-Místek pokračuje ve spolupráci se Slezskou diakonií na úspěšném projektu Stravenka F≈M. Osoby bez domova v jeho rámci uklízejí veřejná prostranství a za každou směnu dostanou potravinovou stravenku. Projekt běží už druhým rokem a zájem o něj roste.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Velikonoční městečko ve Frýdku-Místku zve na jarmark, divadla i koncerty

      Od čtvrtka 17. dubna do soboty 19. dubna ožije náměstí Svobody ve Frýdku-Místku tradičním Velikonočním městečkem. Akce nabídne řemeslný jarmark, hudební i divadelní vystoupení, tematické dílny, zvířátka i bohatou gastrozónu. Třídenní program připravila Kultura F≈M.

      Lékaři a sestry si předávali zkušenosti na Beskydských pediatrických dnech

      Na Ostravici proběhla opět velká konference dětských lékařů. Beskydské pediatrické dny letos přilákaly více než 130 účastníků. Odborníci z různých oblastí pediatrie, zástupci firem a zdravotnických institucí, si předávali zkušenosti a nejnovější poznatky z oblasti právě dětského lékařství.

      V Karviné se konal první workshop drátování, na kterém se tvořil stromeček štěstí

      Inspirací pro domácí tvoření může být například technika drátování. Z měděných drátků mohou vzniknout například stromečky, které jsou základem pro učení se této technice, ale pokročilí zvládají i nejrůznější druhy dekorací, například těch velikonočních.

      Omlazený baseballový tým Frýdku-Místku dvakrát porazil Jablonec a touží po postupu do extraligy

      Arrows Ostrava patří mezi nejlepší baseballové týmy v české extralize. Ve druhé nejvyšší soutěži ale máme také svého zástupce, a to Klasik Frýdek-Místek. Ten se netají vysokými ambicemi a vstup do nové sezony v první lize se mu vydařil.

      Knihovna města Opavy patří výstavě nejtajemnějšího malíře středověku

      13. dubna 2025 22:52 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Knihovna města Opavy patří výstavě nejtajemnějšího malíře středověku s názvem Hieronymus Bosch - Zrcadlo světa. Ta probíhá v rámci festival Další břehy a na vernisáži zazněla i historická hudba z dob Boschova mládí a z konce jeho života.

      Obkladači

      Kopřivnice Nástup: od 1. května 2025 od 25 500 Kč/měsíc

      Obkladači

      Kopřivnice Nástup: od 1. května 2025 od 25 500 Kč/měsíc

      Stará pošta v dubnu vystavuje tvorbu nadějí z Fokusu

      Výstava v galerie na Staré poště, která tu potrvá celý duben, je věnována nadějím. Tedy mladým talentovaným výtvarníkům z kroužků Střediska volného času Fokus.

      Velikonoční jarmark potrvá od škaredé středy do Velkého pátku

      Na svátky jara naladí velikonoční jarmark, který se bude konat na Masarykově náměstí. Potrvá tři dny a nabídne i tvořivé dílničky a kulturní program, včetně vystoupení základních škol.

      Romové uspořádali desátou oslavu svého svátku, hostem byla úspěšná spisovatelka

      K oslavám Mezinárodního dne Romů, který si připomínáme v dubnu, se pravidelně připojují i ti Novojičínští. Letos uspořádali komunitní setkání v knihovně Součástí bylo autorské čtení romské spisovatelky a ochutnávka romské kuchyně.

      BEZ KOMENTÁŘE: Butovická hvězdička objevila talenty ve zpěvu i malování

      12. dubna 2025 10:39 | Studénka | Jan Plášil | Expres Studénky

      Butovická hvězdička má své počátky ještě na konci 20. století, jedná se o grantový projekt podpořený městem Studénka, který dává šanci projevit se talentovaným dětem prvního stupně zdejších a okolních základních škol.

      U letního stadionu vzniká tréninková plocha pro fotbalisty, mohou tak pošetřit hlavní trávník

      11. dubna 2025 14:41 | Studénka | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

      Bývalé škvárové hřiště u letního stadionu bude opět užitečnou plochou. Návozem hlíny a jednoduchou úpravou tu vznikne tréninkové hřiště, které budou využívat fotbalisté.

      Rekonstrukce venkovního bazénu začíná, firma má na práce rok

      Začíná rekonstrukce venkovního bazénu, starého téměř padesát let. Od tohoto týdne je areál oficiálně staveništěm. Vybraná firma má na jeho modernizaci dvanáct měsíců.

      Lidé v chráněném bydlení Archa budou žít ve větším soukromí
      Vydáno 9. dubna 2021 15:35, Nový Jičín, Petra Dorazilová
      Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v Žilině 10 let. Připomenout výročí oslavami zatím nemůže. Jako dárek tak obyvatelům nadělilo více jednolůžkových pokojů

      Velká budova v blízkosti žilinského kostela sloužila původně jako fara, později zde byla škola, která byla s klesajícím počtem dětí zrušena. Následně ji město Nový Jičín, jako vlastník, zapůjčilo Slezské diakonii. Ta v ní před 10 lety otevřela chráněné bydlení ARCHA pro dospělé lidi s lehkým až středně těžkým mentálním postižením. Žijí tu v samostatných domácnostech s dopomocí asistenta.

      Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “V téhle budově bydlí celkem 15 klientů. Bydlí celkem v pěti bytech, každý z nich je víceméně koncipován stejně. Je tam jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový pokoj. Je tam kuchyňka s malým společným obývákem a záchod se sprchou.”

      Problém, který zde v poslední době stále více vnímali, byly právě dvoulůžkové pokoje a soužití v nich.

      Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Když ta služba před deseti lety vznikala, přišli sem lidé z velkých zařízení, kde bydleli i po dvaceti na pokoji, tak pro ně byl dvoulůžkový pokoj obrovským komfortem. Ale v poslední době už k nám přicházejí lidé z domácího prostředí, kteří jsou zvyklí na určitý standard bydlení, na soukromí a určitou intimitu a dvoulůžkové pokoje už začínají být nedostačující a nedůstojné.”

      Lidé, kteří zde žijí, mají většinou i přidružené duševní onemocnění a jejich existence v jednom pokoji vyvolává problémové situace. Řešením, jak rozšířit počet jednolůžkových místností, bylo přebudovat větší společnou místnost a skladovací prostor v přízemí na nový byt.


      Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Takže jsme podali projekt na Moravskoslezský kraj, do programu zvyšování kvality sociálních služeb, a projekt byl úspěšný. Museli jsme si zajistit dvacetiprocentní spoluúčast od našich podporovatelů a začali jsme rekonstruovat.”

      Stavební práce probíhají na jaře za plného chodu zařízení. Aby se přestavbu za těchto podmínek podařilo realizovat, požádala vedoucí chráněného bydlení o spolupráci předsedu žilinského osadního výboru.

      Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “V průběhu minulého roku mě paní vedoucí požádalo, zda bych ji neporadil, nepomohl jak s vyřizováním, tak s průběhem stavby. Jednou z podmínek bylo to, že stavba nemůže omezit provoz zařízení. Klienti takřka nepocítili, že se v budově něco děje.”
      Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Výsledkem bude to, že z pěti dvoulůžkových pokojů nám zbydou jen dva dvoulůžkové pokoje. Počet jednolůžkových pokojů se z pěti zvýší na jedenáct.”
      Věra, obyvatelka chráněného bydlení ARCHA: “Mi se tu líbí, máme tady obývák, koupelnu, kuchyňku. Mám tady svoje morče, jmenuje se Bobišek. Mám se zkrátka dobře.”

      V Žilině v další budově poblíž chráněného bydlení funguje ještě denní stacionář Eden pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Někteří místní lidé z počátku nebyli otevření obou zařízení nakloněni.

      Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Byly takové předsudky, že budou problémy, ale nic z toho se neukázalo jako pravdivé. My jsme se tak nějak spolu srostli. Dnes klienti této služby jsou rovnocennými Žiliňáky. Navzájem si pomáháme, navštěvujeme se a spolupráce je naprosto úžasná.”

      Část obyvatel ARCHY dochází pracovat do chráněných dílen Slezské diakonie v Novém Jičíně, v Žilině se například zapojují do dobrovolnických úklidových akcí.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000024886/lide-v-chranenem-bydleni-archa-budou-zit-ve-vetsim-soukromi