Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští školáci poprvé cumlali PCR testy, diagnostikovat se budou méně často

Na novojičínských základních školách se od tohoto týdne testuje pomocí PCR testů ze slin. Ty jsou odebírány šetrnou, tzv. “žvýkací metodou”. Děti ji musí absolvovat jen jedenkrát za 14 dnů.

Od skončení nouzového stavu musí školáci dvakrát týdně absolvovat antigenní testy. Zhruba před 14 dny stát oznámil, že bude školám financovat i kvalitnější PCR testy, po kterých volali i rodiče.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Naše novojičínské školy se k tomu přihlásily a téměř všechny ode dneška, mimo základní školu Tyršova, budou testovat PCR testy. Základní škola Tyršova od dalšího týdne.”

Na základní škole Komenského 68 na nic nečekali a o státní dotaci, která činí 200 korun na test, se ihned přihlásili. Už v únoru tu odběr vzorku ze slin formou tamponku tzv. žvýkací metodou testovali v pilotním projektu zdejších laboratoří SPADIA.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Prvňáčci a druháčci to zvládali bez potíží, proto jsme vyhodnotili, že tento způsob testování bude pro žáky komfortnější i v tom, že se mohou dělat jednou za 14 dnů.”

Tito páťáci mohli po zkušenost porovnat průběh antigenního testu stěrem z kraje nosu a žvýkací metody.

žáci 5.C, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: 
“Pro mně bylo lepší šimrání v nose.”
“To do nosu, to bylo takové nepříjemné, my z toho vždycky slzely oči.”

Vyhodnocení PCR testu se dozví rodiče sms zprávou a k informacím laboratoře bude mít přístup také daná škola.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy