Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Expozice Návštěvnického centra má unikát, slavnou Laudonovu knihovnu

V Novém Jičíně lze spatřit vzácnou Laudonovu knihovnu. Více než tisíc svazků, které patřily slavnému generálovi, je součástí expozice v Návštěvnickém centru. Městu ji dlouhodobě zapůjčilo Národní muzeum.

video: TV Polar

Přes tisíc svazků v kožených vazbách, mnohé s erbem Ernsta Gideona Laudona, vystavuje od června Návštěvnické centrum, které sídlí na Masarykově náměstí v domě, kde v roce 1790 polní maršál zemřel.

Petr Mašek, Národní muzeum, oddělení zámeckých knihoven: “Původně měl tuto knihovnu pravděpodobně na svém zámku v Bečvárech, posléze tuto knihovnu zdědili jeho synovci a prasynovci, kteří ji odstěhovali do svého zámku v Bystřici pod Hostýnem.”

Po roce 1945 knihovna putovala po několika dalších zámcích, v roce 2003 byla umístěna v depozitáři Muzea Novojičínska, kde byla ukryta téměř dvacet let.

Dlouhodobé zapůjčení tisků umožnilo Novému Jičínu Národní muzeum, které je vlastníkem knihovny. Ta čítá celkem asi 15 tisíc svazků včetně vojenských map a plánů a nyní se jejich podstatná část přesunula do depozitáře v Terezíně.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tuto dohodu považuji za obrovský úspěch, jednak proto, že se podařilo ty sbírky zachovat přímo v Novém Jičíně, a také je to zkvalitnění těch výstavních prostor, které tady máme.”

Většinu Laudonovy knihovny tvoří tisky s vojenskou, historickou nebo i zahradnickou a floristickou tématikou. Jsou v němčině, francouzštině, italštině a angličtině.

Petr Mašek, Národní muzeum, oddělení zámeckých knihoven: “Tady máme dějiny Sedmileté války v Německu, tedy téma, které se přímo dotýká generála. Je to provázeno i nádhernými mapami a plány. Takže tady máme znázornění bitvy u Mindenu v roce 1759.”
Radim Němeček, Národní muzeum, oddělení zámeckých knihoven: “Já bych tady namátkou ukázal takovou skutečně nádherně ilustrovanou knihu, popis cesty po Číně.”

Zámecká Laudonova knihovna je vnímána jako velmi cenný fond. Patrně jde o jednu z největších knihoven s vojenskou tematikou druhé poloviny 18. století v Evropě. Knihy ale není možné jen tak vyndat z vitrín a prohlížet si je.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín: “Připravujeme příští rok digitalizaci určitých vytipovaných knih. Pokud vyjdou evropské fondy nebo dotace z ministerstva kultury, jsme připraveni pořídit multimediální kiosek.”

Knihovna je umístěna v části, kde celých šest let existence expozice bývala sekce zaměřená na Laudonovo dětství. Exponáty z ní ale nezmizely, jsou nyní rozptýleny po celém prostoru.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy