Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město zvažuje krok, který usnadní prodej Dolní brány, zaplatit archeology a přeložku sítí

Radnice ani na pátý pokus neprodala pozemky na Dolní bráně. Ty mají sloužit k výstavbě bytového domu. Prodej komplikuje poloha stavebního místa v blízkosti historického centra a tedy nutnost provést archeologický průzkum

Na ulici Dolní brána má vyrůst podlouhlý dům, v jehož horních patrech bude zhruba 30 bytů, v přízemí obchody a služby. Pozemek o rozloze okolo 2 400 metrů čtverečních se město snaží prodat opakovaně.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město v minulých měsících vyhlásilo již po páté nabídkové řízení na prodej pozemku v lokalitě Dolní brána, který je dle územního plánu a studie určen k zástavbě bytovými domy. Uzávěrka byla na konci března letošního roku, nicméně se nepřihlásil žádný zájemce.”

Pozemek se nachází v blízkosti historického centra města, v roce 2019 zde radnice nechala udělat základní archeologický průzkum. Podle podmínek nabídkové řízení by ale nový majitel musel před zahájením stavby opět nechat v lokalitě pracovat archeology a jejich průzkum zaplatit. A to není jediná překážka.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je otázkou, jestli město tento pozemek takzvaně očistí od těch vad, které nějakým způsobem ovlivňují prodej, to znamená, že by měl proběhnout nějaký archeologický výzkum, a také přeložka sítí.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vzhledem k tomu, že ta lokalita je poměrně komplikovaná, tak uvažujeme, že bychom tyto dvě záležitosti realizovali jako město svými silami a následně už pozemek nabízeli jako čistý. Z konzultace s různými developery a investory máme informace, že právě potřeba archeologického průzkumu i přeložky inženýrských sítí je poměrně velká komplikace pro ten developerský záměr, jak ze pohledu časového, tak finančního.”

Je nyní na vedení města, zda tuto investici navrhne ke schválení do rozpočtu na rok 2022. Naposledy se o koupi pozemku vážně zajímal investor v roce 2019.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ve čtvrtém kole nabídkového řízení byl jeden zájemce, který splnil podmínky ve smyslu zaplacení zálohy, představení záměru, nicméně nesplnil podmínky týkající se parametrů kupní smlouvy. Z toho důvodu bylo to nabídkové řízení ukončeno bez výběru vítězného uchazeče.”

Minimální vyhlašovací cena pozemku podle znaleckého posudku je téměř 3,9 milionu korun bez DPH.

Ulice Dolní brána by po dostavbě měla mít takový vzhled jako před desítkami let. V minulosti byly v této lokalitě zejména dvoupodlažní obytné domy s malými krámky. V 70tých letech minulého století postihla tuto zástavbu rozsáhlá demolice, a to v souvislosti s přípravou prostranství pro tehdejší vládnoucí komunistickou stranu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy