Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Henlein už není čestným občanem města, zastupitelé uznali důkazy z archivu

Konrad Henlein už není čestným občanem Nového Jičína. Impuls ke zrušení občanství vzešel od zdejších představitelů SPD. Jejich návrh zastupitelé schválili až na druhý pokus.

Čestných občanů má Nový Jičín několik desítek, mezi nimi byl ještě před pár dny také Konrad Henlein. Výzvu k odebrání jeho čestného občanství předložili na zářijovém zastupitelstvu města představitelé za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Návrh na odebrání titulu čestný občan města Nový Jičín Konradu Henleinovi jsme iniciovali na popud našich spoluobčanů a sami jako zastupitelé za SPD si myslíme, že válečný zločinec by neměl figurovat na seznamu čestných občanů.”

S tímto podnětem vystoupili členové SPD na zastupitelstvu už v březnu, tehdy byl ale tento bod z jednání stažen, protože chyběl důkaz, že nacistický funkcionář Konrad Henlein byl skutečně čestným občanem. Státní okresní archiv ale potřebný doklad vyhledal. Čestné občanství mu bylo uděleno 11. ledna 1939. Napodruhé už tedy 13. září zastupitelé návrh SPD schválili.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě toto čestné občanství města Nového Jičína bylo odejmuto, a bylo pro všech 27 přítomných zastupitelů města.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náš klub za Stranu Zelených a TOP 09 se rozhodl podpořit odnětí občanství Konradu Henleinovi, a to z toho důvodu, že byly doloženy i dokumenty, které potvrzovaly, že skutečně to občanství bylo ve válečném období v radě města schváleno. Tím pádem jsme měli shodu na tom, že takový člověk si nezaslouží být čestným občanem města a podpořili jsme to odebrání.”
Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Jsme moc rádi, že se nám to nakonec povedlo a že se námi de facto souhlasili všichni zastupitelé.”

Mezi čestnými občany města, jak lze dohledat i na internetu pod hlavičkou Galerie osobností, jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Například u Konrada Henleina nebo Klementa Gottwalda, který je stále čestným občanem města, je asi poměrně evidentní, že tam bude široká shoda na tom, že by se jim mělo to čestné občanství odebrat. Pak jsou tam ale takové osobnosti, které jsou tak napůl a obávám se, že kdybychom začali řešit jednoho po druhém, tak by se mohl rozpoutat takový kolotoč a mohlo by se řešit, proč ten jo a ten ne. Takže já osobně toho nejsem příznivcem. Je to svědectví o nějaké době, která byla. Tehdy to ti lidé podpořili. Takže u těch, kde je to poměrně jasné, tak ano, ale dál bych se, přiznám, asi osobně nepouštěl.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

LXM Group a. s. - Moravskoslezský kraj
Nový Jičín
od 26 000 do 29 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - Skotnice
Skotnice
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry