Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti gymnázia by do poslanecké sněmovny volili koalice

Středoškoláci si vyzkoušeli volby nanečisto. Své hlasy ke složení poslanecké sněmovny rozdali například i novojičínští gymnazisté. Vyhrála u nich koalice Pirátů a STAN.

Ty skutečné volby do poslanecké sněmovny čekají Českou republiku 8. a 9. října, mladí lidé na středních školách už je ale mají za sebou. Organizace Člověk v tísni více než deset let iniciuje Studentské volby. I letos se do nich 20. a 21. září zapojilo novojičínské gymnázium.

Tadeáš Vrabec, student Gymnázia Nový Jičín: “Je mi tedy 18 let, takže mě letos čekají první volby, takže jsem se rozhodl si to tady vyzkoušet nanečisto. Já si myslím, že jít k volbám je třeba, protože to rozhoduje o naši budoucnosti a přece jen tu chceme žít, tak bychom si měli určit, jaké to asi bude.”
Hana Mervaldová, studentka Gymnázia Nový Jičín: “myslím si, že je to důležitá, jakožto částečná povinnost občana jít k volbám, a hlavně pro moji generaci je důležité k volbám jít, aby se mohla uskutečnit konečně nějaká změna.”
Vojtěch Urban, předseda studentské volební komise, Gymnázium Nový Jičín: “Je to velmi dobré, abychom si udělali představu, jak to probíhá, a abychom se naučili k volbám chodit.”
Vojtěch Lusczak, studentk Gymnázia Nový Jičín: “Minulý rok už jsem volil, musel jsem se ptát doma, jak to funguje. Tady, člověk, který ještě nebyl volit, tak si může zkusit, jak to bude vypadat a nebude u té urny ve stresu, co má vlastně dělat, a jeho hals bude platný. Myslím si, že dobrá je i myšlenka digitalizace voleb, že si mladí lidé najdou více čas jít volit. Musí i mladí chodit, aby se změnilo to, co je teď.”
Jana Pánková, garant studentských voleb, Gymnázium Nový Jičín: “Smyslem je ukázat mladým lidem, jak to u voleb chodí. Mají možnost se zapojit i do práce ve volební komisi. Ale hlavní smysl je podpora aktivního občanství, aby mladí lidé chodili volit, aby věděli, že každý hlas se počítá.”

Těchto voleb se mohli zúčastnit studenti starší patnácti let. Někteří si také vyzkoušeli, co obnáší být členem volební komise.

Vojtěch Urban, předseda studentské volební komise, Gymnázium Nový Jičín: “Já jsem se tedy připravoval trochu více než ostatní. Jinak ale předseda komise není nic zajímavého, jenom pak možná více pomáhá učiteli, který to organizuje.”
Jana Pánková, garant studentských voleb, Gymnázium Nový Jičín: “Volební komise byla proškolena, co mají říkat voličům, jakým způsobem probíhá jejich práce. Zároveň budou pomáhat sčítat výsledky, takže byli proškoleni o tom, který hlas je platný, který neplatný, a samozřejmě se zavázali dodržovat po celou dobu voleb mlčenlivost.”

Na novojičínském gymnáziu odevzdalo svůj 40 procent studentů. Dle jejich rozhodnutí zvítězila koalice Piráti a Starostové, druhá skončila koalice Spolu a třetí Strana zelených.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy