Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Únik kyseliny chlorovodíkové z poškozené cisterny, hasiči museli evakuovat 50 obyvatel novojičínských Bludovic

Celkem padesát osob bylo evakuováno kvůli úniku kyseliny chlorovodíkové z poškozené cisterny v místní části Nového Jičína - Bludovicích. Veškerá opatření, včetně uzavření silnice I/57 v obou směrech, způsobila závada na cisterně kamionu, který chemikálii převážel. Podle mluvčího hasičů MSK Jakuba Kozáka město zřídilo evakuační středisko. Následky úniku jsou již zlikvidovány, silnice je plně průjezdná.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Na silnici I/57 v okrese Nový Jičín v obci Bludovice došlo dnes v odpoledních hodinách k úniku kyseliny chlorovodíkové z poškozeného kamionu. Policisté ve spolupráci s hasiči evakuovali obyvatele domů v okruhu 100 metrů. Opatření na místě události bude probíhat zhruba do půlnoci." 

Podle policejní mluvčí byla silnice uzavřená v obou směrech. Policisté dopravu odkláněli po objízdných trasách. Podle vyjádření starosty Nového Jičína Stanislava Kopeckého (ANO) pro ČT se město snažilo zajistit jídlo a pití pro hasiče i evakuované obyvatele domů v perimetru, který byl vytyčen, tedy 100 metrů. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Událost byla na tísňovou linku ohlášena patnáct minut po šestnácté hodině odpoledne, k zásahu byla v první fázi vyslána jednotka ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně, dále operační středisko vyhlásilo poplach hasičům ze stanic HZS MSK Kopřivnice, Ostrava-Fifejdy, Ostrava-Zábřeh, Ostrava-Přívoz, chemické laboratoře ve Frenštátu pod Radhoštěm a dobrovolným hasičům obcí Frenštát pod Radhoštěm, Fulnek, Kopřivnice, Sedlnice, Slatina, Starý Jičín, Studénka a Štramberk. Nasazeny byly jednotky se speciální předurčeností pro zásah s únikem chemických látek, s velkoobjemovými cisternami kvůli potřebě uniklou kyselinu ředit a jednotky určené pro obsluhu mobilních sirén pro varování obyvatelstva. V poškozené cisterně bylo dle průzkumu více než 20 tun kyseliny. Prasklinu zasahující hasiči v protichemických oděvech utěsnili a pravidelně prováděli kontrolu těsnosti popřípadě uchycení ucpávky upravili. Část kyseliny unikla do přilehlého toku Zrzávka, pracovníci Povodí Odry na místě neustále monitorovali pH vody a hasiči dle potřeby neutralizovali kyselinu uhličitanem sodným, který sypali do vody z připravených nádob. V perimetru o okruhu přibližně 100 metrů od cisterny byla ve spolupráci s policisty provedena evakuace - jednalo se o více než tři desítky osob, většina z nich našla útočiště u příbuzných či známých. Město Nový Jičín pro jistotu aktivovalo evakuační středisko v jedné z městských škol. Hasiči spolu se zdravotníky pomohli s bezpečným opuštěním domova rovněž jedné imobilní obyvatelce. Varování obyvatelstva prováděli jak hasiči mobilní sirénou, tak místní samospráva rozhlasem. Krátce po deváté hodině dorazila na místo události náhradní cisterna pro přečerpání kyseliny z poškozeného návěsu. Po přistavení se o samotné čerpání postarali vlastním vybavením hasiči v protichemických oděvech, hotovo měli po půlnoci. Hasičské jednotky ze stanice HZS MSK v Bílovci a obcí Studénka a Bílovec se následně ještě zapojili do očisty některých úseků komunikace I/57, po které poškozená cisterna projížděla před zjištěním úniku."
Kyselina chlorovodíková je těkavá bezbarvá kapalina. Patří mezi velmi silné žíraviny. Její výpary také způsobují velmi rychlou korozi kovových předmětů v okolí. Plynný chlorovodík je bezbarvý, silně dráždivý plyn, leptá sliznice, pokožku a způsobuje slzení. Zasaženého je nutné umístit na čerstvý vzduch a přivolat lékařskou pomoc. Poleptání kyselinou se v celém svém rozsahu může projevit až po několika dnech a proto nesmí být nikdy podceňováno. Průmyslově nejčastěji používaná kyselina chlorovodíková je 31% vodný roztok chlorovodíku. Méně obvyklá je 38% kyselina, v této koncentraci má největší kyselost, je tedy nejúčinnější (a nejnebezpečnější. Kyselina chlorovodíková je po kyselině sírové nejpoužívanější kyselou látkou v průmyslu. V přírodě se vyskytuje v sopečných plynech a jako vázaná složka některých nerostů. Je vylučována v trávicím traktu všech savců, kromě mravenečníků, často se vyskytuje i u jiných tvorů. Funguje jako aktivátor žaludečního enzymu pepsinu, denaturuje zkonzumované bílkoviny a zabíjí bakterie v potravě.
zdroj: Wikipedia
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy