Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na konferenci esperanta v Bartošovicích zněla i opera Národního divadla

Na celorepublikové konferenci v Bartošovicích na Novojičínsku se setkali lidé, kteří mezi sebou mluví esperantem. Zpestřením byla účast autora opery v esperantu uváděné v Národním divadle.

Na Novojičínsku, v zámku v Bartošovicích, se už sedmkrát konala mezinárodní škola jazyka esperanto, teď poprvé hostil také 80 účastníků konference Českého esperantského svazu.

Pavol Kaščák, organizátor konference: “Budou se tu řešit problémy, normální problémy, které má svaz, budou se tu řešit plány do budoucna, a aby to nebylo jen takové fádní, připravili jsme program. Národní divadlo už pátou sezónu dává operu v esperantu Sternenhoch a dnes večer tu někteří umělci zpívají.”
Vanda Šípová, operní pěvkyně: “Esperanto jsem se naučila právě, když jsem se učila operu Sternenhoch. Esperanto je úžasně zpěvný jazyk, je to něco jako italština, opravdu krásně se to zpívá.”
Ivan Acher, autor opery Sternenhoch v esperantu: “Já jsem se snažil najít zpěvnost v dobách, kdy se moc zpěvnost nepěstuje v moderních operách, přesto to udělat moderně progresivně a objevitelsky, a proto to esperanto.”

Stejně tak ale může být mezinárodní jazyk zajímavý i pro malého chlapce Samuela Josefa Švuba, který nás v esperantu pozdravil.

Podle organizátorů konference je na idee esperata nejúžasnější, že tento jazyk nepatří nikomu a nelze jím nikomu ublížit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy