Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Starou poštou vede procházka Hukvaldami i s Leošem Janáčkem

Galerie na Staré poště ožila příběhem hukvaldských lesů a skladatele Leoše Janáčka. Toto propojení je typickým prvkem výtvarného projevu Václava Šípoše. Jeho díla jsou v Novém Jičíně k vidění v průběhu října.

Smalty, kresby, tisky a fotografie - to vše složeno do určitého příběhu, jehož pojítkem jsou Hukvaldy a hudební skladatel Leoš Janáček. Vytvořil jej výtvarník Václav Šípoš ze Studénky a vnímat jej mohou návštěvníci, kteří vstoupí do galerie na Staré poště.

Václav Šípoš, výtvarník: “V těch dveřích té galerie tady vlezete jakoby do lesa, do hukvaldské obory. A je tu Leoš Janáček, který tam rád chodil a komponoval, a Josef Sudek, který tam rád fotil. Pak vejdete dál dovnitř a uvidíte obrázky hudebních motivů, děti, jak hrají, Leoš Janáček, který komponuje.”

Václav Šípoš do své tvorby dává zkrátka vše, co má sám rád - hudbu, přírodu, lidi, a také něco z kaligrafie a abstrakce. Vidět jsou tu i kresby s lidovými motivy, které vytvořil přímo během koncertu Hradišťanu na Hukvaldech.

Václav Šípoš, výtvarník: “To je živá skica, Jiří Pavlica na Hukvaldech, v oboře při svém koncertu, kde kreslím přímo z jeho představení, je tam i tanec, balet hudba jsou tam také takové lidové tóny, takže s tím Janáčkem to stále souvisí.”

Dalším zákoutím výtvarného příběhu jsou smalty, které dynamicky zachycují opět Janáčka na Hukvaldech, jak vnímá okolní zvuky a v duchu už skládá některou ze svých oper. Je tu ale vyobrazen i Leonardo da Vinci a další osobnosti spojené s putováním po tomto kraji.

Václav Šípoš, výtvarník: “Může to být i Laško, kde působil Jan Amos Komenský, který se dostal až do Amsterdamu, kde působil pan Rembrandt. A zde v Příboře, do kterého jezdil Leoš Janáček z Hukvald, tak tam byl zase Sigmund Freud.”

Výstava s názvem Procházka s Leošem Janáčkem potrvá na Staré poště do 26. října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy