Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V nemocnici má zájem volit asi desítka pacientů, musí být nahlášeni do zvláštního seznamu

Své volební právo mohou uplatnit také lidé, kteří budou v termínu konání voleb hospitalizování ve zdravotnickém zařízení. V novojičínské nemocnici obvykle evidují zhruba desítku pacientů, kteří nechtějí nechat propadnout svůj hlas.

Nemocnice v Novém Jičíně spadá do volebního okrsku číslo 6. Odtud vyrazí členové komise s přenosnou volební schránkou do zdravotnického zařízení už v pátek v 15 hodin.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Mohou odvolit hospitalizovaní voliči, kteří jsou nahlášeni do zvláštního seznamu voličů. Tento zvláštní seznam voličů zapisuje ty voliče, kteří nemají trvalý pobyt v Novém Jičíně, který spadá přímo do volebního okrsku číslo šest, mají třeba trvalý pobyt jinde v Novém Jičíně nebo také v jiné obci, v jiném městě.”

Tento seznam se uzavřel 1. října. Obsahuje 10 jmen, což je dle vyjádření nemocnice obvyklý počet jako při každých volbách.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Většinou je to kolem těch deseti pacientů, jsou to většinou takoví ti stálí, kteří budou volit za jakýchkoliv podmínek a nenechají si volby utéct.”

Kromě toho mohou v nemocnici do přenosné urny odvolit i lidé, kteří by byli hospitalizovaní třeba ještě i v pátek dopoledne, ale musí buď bydlištěm spadat do daného okrsku číslo 6 nebo mít dopředu vyřízený voličský průkaz. Stejně tak by mohl případně odvolit v nemocnici i zdravotnický personál.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Když je lékař, který slouží, což už se stává minimálně, že bude dva dny v kuse v práci, tak si musí vyřídit, jako každý jiný občan České republiky, volební průkaz. Ale myslím si, že v našem případě to tentokrát nebude a mohou jít klasicky k volbám všichni naši zaměstnanci.”

O návštěvu volebních komisařů můžou požádat také lidé, kteří jsou doma a nemohou ze závažných zdravotních důvodu do volební místnosti dorazit, a to až do soboty 9. října 13 hodin.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Zavolat si mohou na městský úřad na ohlašovnu, kde bereme tyto požadavky a předáváme je přímo těm příslušným okrskovým volebním komisím.”

O přenosnou volební schránku mohou také požádat přímo ve volební místnosti, například prostřednictvím příbuzných.

V Novém Jičíně je 22 volebních okrsků, volební místnost zůstávají na stejných adresách, jako při loňských krajských volbách, odkdy se změnila sídla 4 z nich.

Novým místem voleb se od roku 2020 stala Základní škola Komenského 68. Tam půjdou i nyní hlasovat lidé, kteří dosud chodili do Domova Duha na Hřbitovní ulici a do budovy krajské veterinární správy na Jugoslávské ulici. Místo domova důchodců na Máchově ulici budou lidé už podruhé volit ve škole Komenského 66, a místo volební místnosti na gymnáziu navštíví hlasující Jubilejní školu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy