Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dalšího Veitha objevili na stropě soukromé vily v Brně

Muzeum Novojičínska získalo informace o dalším nově nalezeném díle zdejšího rodáka, malíře Eduarda Veitha. Jeho alegorická nástropní malba byla před pár dny identifikována v soukromé vile v Brně.

Novojičínský rodák, malíř Eduard Veith, je osobností silně spojenou svými uměleckými díly, především nástěnnými malbami, s mnoha městy střední Evropy. Ve svém rodišti za sebou zanechal stopu především ve vilách Augusta a Johanna Hückelů.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Byl významným malířem ve své době a byl typickým představitelem realistické malby konce 19. století. Z takových nejvýznamnějších dekorativních maleb můžeme zmínit lunety v císařském paláci Hofburgu ve Vídni, nebo výzdobu divadla Unter den Linden v Berlíně a dnešního Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě.”

Dílo Eduarda Veitha bylo v minulosti podrobně zpracováno přední kunsthistoričkou Marií Mžykovou, přesto se nachází nová umělcova tvorba. Před několika lety to byly nástropní malby v Novém Jičíně, v bývalé budově krajského soudu, dnes městského úřadu na Divadelní ulici. Před pár dny byla identifikována jeho další realizace, v Brně, v soukromé vile na Lidické ulici. Jedná se o nástropní alegorickou malbu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Majitelé vily zjistili, díky svým kontaktům, že se jedná o dílo Eduarda Veitha. Toto dílo bylo restaurováno a dneska je v nádherné době. A pevně doufáme, že i jeho další realizace, hlavně v Hückelových vilách, budou opětovně navráceny do původní podoby.”

Radek Polách je také koordinátorem záchrany H vil, jejichž majitelem je město, a dlouhodobě usiluje o restauraci těchto Veithových stropních maleb.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zpracováváme nové aktualizace restaurátorských záměrů a chceme získat dotační titul na jejich opravu.”

Muzeum Novojičínska zase ve svých sbírkách vlastní více než 40 Veithových obrazů.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Několik je jich k vidění v Trámovém sále Žerotínského zámku, který nabízíme návštěvníkům k vidění v rámci prohlídkového okruhu.”

Ví se také o tom, že některá díla za sebou Veith zanechal i v zámoří, například ve Spojených státech a v jižní Americe.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy