Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karel Kryl je novým čestným občanem Nového Jičína

Město má nového čestného občana, zastupitelé tento titul udělili Karlu Krylovi, básníkovi, písničkáři a představiteli protikomunistického protestsongu. V Novém Jičíně prožil část dětství.

Karla Kryla není třeba příliš představovat, byl to český písničkář a básník, jeden z nejvýznamnějších představitelů českého protestsongu v letech 1968 až 1989. S Novým Jičíně ho pojí to, že zde prožil určitou část dětství, chodil zde do školy. Jeho děda, taktéž Karel Kryl, zde společně s Ferdinandem Scottim založili v roce 1909 tiskárnu. Čestné občanství města navrhl udělit známému buřiči zastupitel Jiří Klein.

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Musím přiznat, že inspirací mi bylo město Kroměříž, kde má Karel Kryl dokonce svou expozici. On se tam také v dubnu 1944 narodil. Říkal jsem si, že by si určitě zasloužil být čestným občanem Nového Jičína. Před tím, než jsem sepsal tu žádost, tak jsem si pořádně prostudoval. I když se narodil v Kroměříži, zemřel v Mnichově, tak s Novým Jičíně je to pojítko silné a Novojičíňáci ho vnímají velmi silně jako pozitivní osobu, a to byl ten důvod, proč jsme do toho šel. Já jsem se také setkal s jeho bratrem, Janem Krylem, se kterým jsme o tom hovořili, a on byl také pro, takže tomu potom už nic nebránilo a jsem rád, že zastupitelé tuto myšlenku podpořili.”

Čestné občanství Karlu Krylovi zastupitelstvo schválilo během letošní poslední schůze 13. prosince.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Náš klub podpořil udělení čestného občanství Karlu Krylovi in memoriam, protože samozřejmě považujeme tohoto člověka za významnou osobnost, která se sice v Novém Jičíně nenarodila, ale prožila tu poměrně významnou část svého dětství, a mnoho Novojičíňáků, současně žijících, na něj vzpomíná s tím, že se s ním i znali. A pokud si to někdo zaslouží, tak určitě právě on.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě náš politický klub byl všemi hlasy pro. Tuším, že i zastupitelé města hlasovali jednoznačně pro. Pro mně bylo velké překvapení, že i ze strany komunistů se dostalo tomuto člověku podpory.”

Karel Kryl například Nový Jičín navštívil i v době, když se zde zakládalo Občanské fórum. Ve městě jej připomíná dřevěná kytara u autobusového nádraží a pamětní kámen v Janáčkových sadech.

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já vnímám Karla Kryla jako člověka, který bojoval za svobodu a nebál se říct tu pravdu, ať byla pro mnohé bolestná. A řadu těch ocenění získal až po své smrti, což mě moc mrzí, že jsme mu nemohli takovou poctu dopřát dříve.”

Před Karlem Krylem naposledy vstoupil do řad čestných občanů města Pavel Wessely, a to v roce 2019.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy