Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odpad z domu na Žižkově ulici už naplnil více než dvacet kontejnerů

Více než dvacet kontejnerů už naplnil odpad, který byl doslova vtěsnaný do rodinného domu na ulici Žižkova. Desítky let jej uvnitř i na okolním pozemku shromažďoval původní majitel. Teď už má dům nového vlastníka a ten začal s jeho generálním úklidem.

Pohled na dům a okolní pozemek přeplněný papírem, dřevem, starými spotřebiči, a dalšími předměty, jako jsou části jízdních kol nebo další kovový odpad se létá naskýtal sousedům a všem lidem, kteří procházeli Žižkovou ulicí. Různými věcmi plnil všechny pokoje dvoupatrového domu, včetně půdy a sklepa, jeho původní majitel zhruba čtyřicet let. Od loňského srpna už má ale dům nového vlastníka.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Nemovitost mi přišla zajímavá svým umístěním v centru, a také jsem chtěl přispět k tomu, aby se ten neutěšený stav, který tady byl dlouhá léta, zlepšil.”

V listopadu začal současný majitel s vyklízením domu. Původně předpokládal, že na to budou stačit dva týdny, práce ale intenzivně běží více než měsíc.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Bylo odvezeno 23 velkých kontejnerů komunálního odpadu a dále pak kontejnery dřeva a železa. Snažíme se to nějakým způsobem i třídit tak, ať toho komunálu je co nejméně.”

Na situaci, kdy dům a jeho okolí de facto představovalo skládku v blízkosti centra města, si stěžovala řada obyvatel, stížnosti směřovaly i na radnici.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město není majitelem objektu, tudíž mělo malý manévrovací prostor, jak tuto situaci řešit. Jsme rádi, že nemovitost koupil nový majitel, se kterým mám město dobré zkušenosti. ta situace se tak odblokovala. Evidovali jsme roky stížnosti sousedů a vůbec občanů města, kteří si stěžovali na vizuální estetický pohled, ale i na různé zdravotní a hygienické komplikace. Ale město jako samospráva skutečně nemělo moc manévrovacího prostoru, jak tuto situaci řešit. Záležitost řešili hasiči, hygiena, odbor životního prostředí. Pán, který měl v minulosti tuto nemovitost, schraňoval ty věci dokonce i na chodníku takže tam byly řešeny přestupky. Dávali jsme i určité právní poradenství sousedům, z hlediska možnosti podání žaloby na ochranu vlastnického práva proti imisím, nicméně byla to skutečně soukromě-právní záležitost, kde město nemohlo figurovat.”

Ukončení vyklízecích prací předpokládá Daniel Chrustawczuk zhruba za dva týdny. Pak nastoupí firma, která provede kompletní deratizaci, dezinfekci a dezinsekci objektu.

Podle nového majitele není technický stav domu tak špatný, jak by se dalo vzhledem ke způsobu jeho užívání očekávat. Po rekonstrukci bude sloužit k bydlení.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Buď pro rodinu nebo jako vícegenerační bydlení, nebo tam lze udělat tři samostatné bytové jednotky, které lze pronajímat.”

Likvidací nepořádku v tomto domě ale uklízecí práce v dané lokalitě nekončí. Stejný muž, který původně vlastnil dům na Žižkově, vytvářel další skládku na svém pozemku o pár metrů dále. I ten už změnil majitele a do měsíce tu bude čisto.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy