Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lyžaři se na svah Svince vrátili po čtyřech letech

Lyžaři se na Svinec vrátili po čtyřech letech. Nejprve nemohli kvůli opravě vodní nádrže Čerťák zasněžovat, loňskou sezonu uzavřela vládní opatření. Teď už je svah pokrytý sněhem a využívají jej i školy pro lyžařské výcviky.

Zdolat sjezdovku na Svinci a užít si přímo v Novém Jičíně oblíbený zimní sport mohou lyžaři po čtyřleté pauze. Před tím se tu naposledy lyžovalo v únoru 2017. Pak se kvůli opravě vypustila nádrž Čerťák a lyžaři nemohli svah zasněžovat. Když už to bylo možné, zastavila v loňském roce lyžařské ambice vládní omezení.

Pavel Andrýsek, prezident Lyžařského klubu Svinec: “Provoz areálu jsme obnovili po čtyřech letech s tím, že máme docela dobré podmínky pro zasněžování, a také máme prostředky na to, abychom ten areál vylepšili, a ty prostředky jsem získali z prodeje horní chaty na Svinci, takže bez toho prodeje bychom tady dnes nelyžovali.”

K dispozici je hlavní vlek, který je v provozu každý den, i dětská sjezdovka. Svinec teď kromě veřejnosti a lyžařského oddílu využívají ve velké míře také školy pro své lyžařské výcviky.

Vladimír Seifert, hlavní trenér, Lyžařský klub Svinec: “Pro letošní rok se nám povedlo zajistit lyžařskou školu Eskymák, jsou to kluci z Rýmařova. Přišli se podívat na náš svah, na naše zázemí, řekli, že je to pro trénink lyžařské školy super. Domluveni už jsme i na příští rok. V odpoledních hodinách nám berou děti z lyžařské veřejnosti pro individuální trénink.”

lyžaři: 
"Je to tu super, protože minulý rok lyžák nebyl."
"Hodně jsem se toho tady naučila, obloučky a další věci a hodně mě to baví." 

Novojičínský závodní oddíl tu po několika letech dojíždění na jiné sjezdovky trénuje čtyřikrát týdně, a zdejší svahu láká i další.

Vladimír Seifert, hlavní trenér, Lyžařský klub Svinec: “Dojíždí k nám i jiné závodní oddíly, protože profil sjezdovky je různý, není to prostě pořád rovně, máme tam různé bubny, dá se s tím vyhrát v rámci postavení bran.

Projet si závodní brány může obvykle v soboty a neděle ráno i veřejnost, zůstávají ve svahu zhruba do půl desáté po tréninku lyžařského oddílu. Nácvik slalomu by kdokoliv z lyžařů mohl využít 19. února.

Pavel Andrýsek, prezident Lyžařského klubu Svinec: “Lyžuje se, věříme, že vydržíme do konce února, protože v polovině února plánujeme veřejný závod v obřím slalomu pro veřejnost, takže bude zde, doufejme, svátek lyžování pro občany Nového Jičína.”

Ani po ukončení zimní sezony ale nemusí zůstat svah na Svinci prázdný. Už v loňském roce zda začal oddíl s popularizací travního lyžování.

Vladimír Seifert, hlavní trenér, Lyžařský klub Svinec: “Vloni jsme poznali jak to chodí, zalíbilo se vám to. Od léta jsme začali zavážet hlínou díry na našem svahu, vyseli jsme trávu a od září se tady trénovalo i na těch travních lyžích.”

Fenomén travního lyžování by mohl znamenat celoroční využití sjezdovky. Svaz travních lyžařů přiblížil, že by se na svineckém kopci mohlo letos konat soustředění a oficiální závod.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy