Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včely v zimě nespí, v pohotovosti jsou i včelaři, kteří kontrolují škůdce

Zdálo by se, že zima je obdobím, kdy se včelaři o své úly nemusí vůbec starat. Nicméně právě leden je měsícem, kdy nastal čas pro kontrolu broučků varroa v úlech. Včelaří sbírají takzvanou měl, kterou posílají k přezkoumání na státní veterinární správu.

Včely v zimě v úlech nespí, jak by se navenek mohlo zdát, seskupí se a energii potřebnou pro tvorbu tepla čerpají z medových zásob. Postupně odvíčkovávají buňky a při tom padá na podložku na dně úlu takzvaná měl. A to je důvod, proč neodpočívají ani včelaři. Tuto měl sbírají a kontrolují, jak úspěšné bylo podzimní léčení včel proti varroáze.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “To se dělá z toho důvodu, aby se dokázalo kontrolovat množství broučků varroy obsažené ve měli. Z těch podložek se právě ta měl sbírá a dává se na veterinu na vyšetření.”

Státní veterinárně správě musí včelaři vzorky odevzdat do 15. února. Dobrý výsledek znamená, že by výskyt neměl být vyšší než tři broučci na jedno včelstvo.

Odběr měli teď provedl také Jiří Schindler, který se stará o novojičínské městské včely, výsledek vyšetření bude znát zhruba za měsíc.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “Pokud by ten výskyt kleštíka včelího byl vyšší než ty tři na jedno včelstvo, tak se musí v dubnu provést léčení přímo plodu, čili včelstvo se musí otevřít a přímo ten plod se musí natřít tím ochranným prostředkem.”

Toto ošetření je možné provést do 15. dubna, kdy může být naposledy použito léčivo, které by nemělo být obsaženo v medu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy