Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci unikali nástrahám dezinformací

Jak rozpoznat dezinformace a uniknout mediálním nástrahám. Na toto téma byl zaměřen workshop určený základním školám. Žáci do problematiky fake news pronikali formou hry.

Poznat zmanipulované informace, fotografie a titulky a uniknout tak dezinformacím. S touto osvětou vstoupila před sedmáky základní školy Komenského 66 lektorka spolku Fakescape. Tato organizace vznikla před třemi lety, u zrodu stáli studenti katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně. Jejich cílem je boje proti fake news formou hry.

Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Čtyři úkoly, které jsou zaměřeny na různé části ověřování nebo učení, testování mediální gramotnosti.”

První a základní aktivitou je porozumění textu.

Tina Mizerová, lektorka spolku Fakescape: “Protože dnešní děti čtou jen kratší texty, tak jsme jim tam dali delší text, dále jsou to titulky, které mají nalákat pozornost. Dále jsou to zábavnější úkoly, to je manipulace s fotografiemi a vyhledávání na internetu, protože dnes je to opravdu důležitá schopnost umět si něco najít a zjistit, jestli je to pravda nebo lež.”
Šimon Horut, žák ZŠ Komenského 66: “Když máme nějaké prezentace, vždycky hledám jen z jednoho zdroje. Asi je to chyba.”
Andrea Černochová, žákyně ZŠ Komenského 66: “Měli bychom poznat, jak je ta fotka upravená, jestli je to photoshop nebo jestli je to nějak speciálně oříznuté, ať to na tom Instagramu vypadá líp.”
Matyáš Máček: žák ZŠ Komenského 66: “Museli jsme zjistit, jestli je to pravda nebo nějaká upravené lež. Nebylo to moc těžké, hlavně týmová spolupráce.”

Tento workshop se na počátku února konal ve všech čtyřech novojičínských základních školách. Zprostředkovalo jej město.

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66: “Mediální výchova je součástí našeho školního vzdělávacího programu. Takže jsme velice přivítali nabídku, zřizovatele, městského úřadu v Novém Jičíně, abychom hostili lektory této mediální výchovy, kteří připravili takový workshop.“

Odnést si z workshopu měli sedmáci především jeden základní postřeh: Číst pozorně a myslet u toho. V každé ze škol spolek zanechal pro připomenutí nástrah karetní hry Nekrm kachnu.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail