Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vodojemy Salaš i Puntík se současně modernizují, dodávky vody omezené nejsou

Už od loňského podzimu probíhají komplexní sanace dvou vodojemů, které jsou klíčové pro zásobování Nového Jičína pitnou vodou. Stavby jsou koordinovány tak, aby dodávka voda nemusela být přerušena.

Vodojemy Puntík a Salaš zásobují pitnou vodou Nový Jičín a okolní obce ze systému Ostravského oblastního vodovodu. Oba teď prochází komplexní modernizací za celkem 40 milionů korun.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “My jsme provedli analýzu toho technického stavu jak stavební, tak technologické části obou objektů a výsledky ukázaly, že oba objekty si vyžadují komplexní sanaci stavební i technologické části a toho, co s tím souvisí. To znamená, že my komplexně modernizujeme vnitřky objektů, armaturní a akumulační komory, ale díváme se i na vnější podobu, na obsypy kolem nebo na fasádu.”

Konkrétně na Salaši už byla pravá komora vodojemu opravena a zprovozněna v loňském roce, práce na levé části jsou před dokončením.

Miroslav Hranický, zhotovitel stavby: “Momentálně jsem ve finální fázi, stavební úpravy vnitřní části komory už jsou hotovy, dokončujeme práce na potrubí, aby vodojem mohl být spuštěný.”

Sanace obou vodojemů tedy začala na podzim, ale probíhá tak, aby lidé ve městě a okolí nepocítili žádné výpadky zásobování vodou.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “To znamená, museli jsme koordinovat stavbu na vodojemu Salaš a Puntík tak, aby nebylo žádným způsobem ohroženo zásobování odběratelů vodou v Novém Jičíně. My jsme podle toho ty stavby naplánovali a kompletně dokončeno má být do konce letošního roku.”

Novojičínští tedy v současnosti berou pitnou vodou ze dvou zdrojů – z nádrže Šance a kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk. Nebylo tak tomu ale vždycky. Původně, ve středověku, lidé čerpali vodu ze studní a kašen.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Studny byly například na náměstí, kde byly propojeny i s kašnou. Další studna se nachází dodnes na druhém nádvoří Žerotínského zámku a další byla poblíž Beskydského divadla.”

Jenomže čistota a kvalita studniční vody nebyla právě nejlepší, proto Nový Jičín realizoval jednu z největších investičních akcí - před 130 lety byl vybudován vodovod.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Který šel od řeky odry, přes Bernartice nad Odrou a Šenov skrze novojičínské náměstí až do vodojemu na Skalkách. Oficiální otevření vodovou proběhlo v roce 1892 a dodneška je ten vodojem funkční."

Vodojem ve Svojsíkově aleji je 1000 metrů krychlových vody a zásobuje především horní část města, ale také historické centrum.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy