Oblasti tepelného hospodářství a energetiky se vedení radnice systematicky věnuje poslední zhruba čtyři roky. Od roku 2018 zavedlo systém energetického managementu, který se vztáhl na 25 energeticky nejnáročnějších budov v majetku města, jako jsou sportoviště, školy nebo radnice.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na základě efektivního hospodaření s energiemi bylo docíleno zhruba 27 procentního snížení spotřeby energií v těchto objektech.”
V letech 2019 až 2022 město také investovalo do modernizace 16 kotelen, do tepelného hospodářství tak vložilo téměř 60 milionů korun.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cílem je jednak zvýšení účinnosti kotelen, které se podařilo zvýšit až na 95 procent té účinnosti, z původních zhruba 65 procent, snížení provozních nákladů a provozování energeticky soběstačné soustavy tepelného hospodářství.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dalším následným krokem těchto úspor by mělo být zvýšení účinnosti nejen kotelen, ale hlavně toho starého potrubí. Budeme muset rekonstruovat i ty prvky, které vedou to teplo přímo k odběratelům.”
Aspektem, který rovněž ovlivňuje hospodaření města s energiemi, je nákup plynu a elektřiny formou aukcí na burze. Město má pro své objekty vysoutěženého dodavatele Pražskou plynárenskou.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Fixaci máme do prosince 2023. elektriku konkrétně za 1 700 korun za megawatthodinu, plyn za 600 korun. Finanční situace našeho města je stabilní a jsme schopni nárůst cen energií pokrýt vlastními příjmy.”
Cenu tepla pro domácnosti, které jsou napojeny na centrální zdroj vytápění, kalkuluje provozovatel tepelného hospodářství, společnost Veolia. Ovlivňuje ji více hledisek, kromě ceny plynu i cena emisních povolenek, které město ani provozovatel usměrnit nemohou.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nicméně i právě modernizací kotelen jsme dosáhli toho, že sena se enormně zvýšila už v minulých letech. V roce 2015 byla cena 688 korun za gigajoule včetně DPH, v roce 2019 to bylo 700 korun, v roce 2020 636 korun, v roce 2021 617 korun, v roce 2022 705 korun.”
Cena je stanovena vždy na kalendářní rok, Veolia sazbu na rok 2023 oznámí v polovině prosince.
Dále radnice zacílila i na obnovitelné zdroje, nechala zpracovat studii možnosti zavedení fotovoltaických elektráren na střechy městských budov. Jako první by mohly být solární panely na budově ředitelství technických služeb, dále třeba na zimním stadionu a bazénu.