Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelaři zblízka prezentovali svůj zázrak přírody

Život včel popularizovali novojičínští včelaři na akci Zázraky z přírody, která se konala na Masarykově náměstí. V proskleném rámu si lidé mohli včelky prohlédnout i pěkně zblízka.

Akce Zázraky z přírody se na Masarykově náměstí konala ještě v rámci programů Novojičínského léta. Interaktivního zábavného odpoledne pro všechny generace se zúčastnili i novojičínští včelaři.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je to v rámci medializace, aby se do povědomí lidí dostalo, že ta včelka je tady pro nás, ale že je taky potřeba dělat něco pro včelu. Takže se chceme trochu zviditelnit, aby lidé věděli, že včela nenosí jen med a pyl, ale že je tam kolem spousta práce a ta včelka je pro nás velice užitečná.”
Jiří Schindler, správce městských včel v NJ: “Jednak jsou tam ty bannery, které ukazují celoroční život v úle a život včelař. Připravili jsme také prosklený úl, který máme na životním prostředí na městském úřadě. Děti o něj mají velký zájem, mohou si na něj sáhnout a cítí jak ty včelky hřejí, cítí energii těch včel, je to živý tvor, takže je to pro ně velice zajímavé.”

Nový Jičín má své městské včely a prosklený úl město pořídilo před několika lety, Jiří Schindler tak s včelkami navštěvoval školy a o jejich životě dětem vyprávěl v rámci výuky.

Jiří Schindler, správce městských včel v NJ: “Pokud se to podaří, tak budeme v té činnosti pro školy a pro školky pokračovat. Vidíte sami, že přiblížit se k těm včelkám tak nablízko, to je vzácná příležitost. Takže i do těch tříd, jak jsem chodili, tak ty děti to velmi zajímalo.”

Kromě toho včelaři ve svém stánku připravili i ochutnávky medu a medoviny a vyprávěli, jakou práci kolem úlů aktuálně provádí s nástupem podzimu.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “V tomto období už je relativně takový poloklid, kdy se už jen dokrmuje a doléčuje a včelky se chystají ke spánků, Ale pro včelaře práce nekončí, opravuje poškozené úly, vyměňuje poškozené rámky, vytáčí zbytky medu a chystá se na další sezonu.”

Na tu místní včelaři získají nového pomocníka. Díky dotaci z Nového Jičína zakoupí speciální přístroje na šetrné léčení včel.

Josef Geryk, jednatel ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Varroa controller se používá na léčení včel bez chemie. Ničí roztoče varroa teplem, takže nepotřebujeme do těch včel dávat tu chemii a tím ty včely šetříme.”

Zařízení budou včelaři používat i pro léčbu novojičínských městských včel.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyASF jobs s.r.o. - Bílovec
Bílovec
od 8 500 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a okolí
Nový Jičín
od 32 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Milan Přadka - Kopřivnice
Kopřivnice
od 100 do 120 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry