Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Memorandum o spolupráci podepsali čtyři partneři, domluvit se musí do 19. října

V Novém Jičíně se na vedení radnice domlouvá čtyřkoalice, která město řídila i uplynulé volební období. Zatím podepsala memorandum o tom, že spolu bude jednat, a stanovila termín, do kdy by měla být uzavřena koaliční smlouva.

Z devíti politických subjektů, které v Novém Jičíně kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. Výsledkem povolebních vyjednávání je v tuto chvíli Memorandum o společném postupu a přípravě koaliční smlouvy, které podepsali hnutí ANO, Strana zelených, která šla do voleb v koalici s Piráty, TOP 09 a STAN, a dále ODS a KDU-ČSL.

Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Memorandum je procesní krok, který vymezuje, že strany stávající radniční koalice budou spolu jednat, Je tam vymezen termín, do kdy by měla být podepsána koaliční smlouva nebo by ten formát měl padnout, takže máme nějakých zhruba 15 dní. Druhým cílem toho memoranda je vymezit si, že tyto čtyři volební subjekty nebudou jednat s jinými stranami.”
Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Časový rámec, který jsem si stanovili, je do 19. října, kdy by měla být podepsána koaliční smlouva. Další otázkou je vyřešit personálie, co se týče vedení města, rady města a to nejdůležitější je ten průnik volebním programem.”

Současný starosta Stanislav Kopecký z ANO ihned po vyhlášené výsledku voleb avizoval, že pro budoucí vedení radnice hodlá jako vítěz voleb oslovit dosavadní koaliční partnery, kteří stojí v čele města i poslední čtyři roky.

Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “My jsme v tom minulém týdnu jednali s dalšími stranami, které se dostaly do zastupitelstva, tedy s těmi významnými, což znamená KDU-ČSL, potom také se stranou ANO, ODS a s ČSSD. Během těch jednání jsme dostali dvě nabídky na spolupráci. Jedna z nich ale obsahovala spolupráci s SPD a KSČM, což je pro nás nepřijatelné, protože my odmítáme spolupracovat s těmito extremistickými stranami. A druhá nabídka, kterou jsme dostali byla právě z ANO, ODS a KDU-ČSL. Další nepřišly, takže jsme se rozhodli využít této nabídky a pokusit se sestavit koalici na tomto půdorysu. Nicméně nyní teprve začnou jednání o personálním obsazení a hlavně programových prioritách. A tam uvidíme, jestli se nám podaří dohodnout. Kdyby se to nepodařilo, tak začnou nová jednání, případně se rozhodneme jít do opozice.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “Memorandem jsme zahájili vyjednání o možných průnicích tak, abychom prosadili co nejvíce ze svého programu. Ty programy byly docela podobné, takže věříme, že se podaří najít co nejvíce společných bodů, které budeme prosazovat společně.”
Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Víme, že ty volební programy byly do jisté míry velmi podobné, takže věřím, že třecích ploch bude velmi málo a že ta nosná témata, které máme, jsou společná pro všechny strany.”

Na otázku, zda se ANO, jako vítěz voleb, bude ucházet o post starosty reagoval Stanislav Kopecký:

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Tak daleko ještě, bohužel, nejsme. Logicky ten volební výsledek by k tomu nějakým způsobem směřoval, ale opravdu nebudu předbíhat.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy