Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Memorandum o spolupráci podepsali čtyři partneři, domluvit se musí do 19. října

Nový Jičín |

V Novém Jičíně se na vedení radnice domlouvá čtyřkoalice, která město řídila i uplynulé volební období. Zatím podepsala memorandum o tom, že spolu bude jednat, a stanovila termín, do kdy by měla být uzavřena koaliční smlouva.

Z devíti politických subjektů, které v Novém Jičíně kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. Výsledkem povolebních vyjednávání je v tuto chvíli Memorandum o společném postupu a přípravě koaliční smlouvy, které podepsali hnutí ANO, Strana zelených, která šla do voleb v koalici s Piráty, TOP 09 a STAN, a dále ODS a KDU-ČSL.

Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Memorandum je procesní krok, který vymezuje, že strany stávající radniční koalice budou spolu jednat, Je tam vymezen termín, do kdy by měla být podepsána koaliční smlouva nebo by ten formát měl padnout, takže máme nějakých zhruba 15 dní. Druhým cílem toho memoranda je vymezit si, že tyto čtyři volební subjekty nebudou jednat s jinými stranami.”
Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Časový rámec, který jsem si stanovili, je do 19. října, kdy by měla být podepsána koaliční smlouva. Další otázkou je vyřešit personálie, co se týče vedení města, rady města a to nejdůležitější je ten průnik volebním programem.”

Současný starosta Stanislav Kopecký z ANO ihned po vyhlášené výsledku voleb avizoval, že pro budoucí vedení radnice hodlá jako vítěz voleb oslovit dosavadní koaliční partnery, kteří stojí v čele města i poslední čtyři roky.

Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “My jsme v tom minulém týdnu jednali s dalšími stranami, které se dostaly do zastupitelstva, tedy s těmi významnými, což znamená KDU-ČSL, potom také se stranou ANO, ODS a s ČSSD. Během těch jednání jsme dostali dvě nabídky na spolupráci. Jedna z nich ale obsahovala spolupráci s SPD a KSČM, což je pro nás nepřijatelné, protože my odmítáme spolupracovat s těmito extremistickými stranami. A druhá nabídka, kterou jsme dostali byla právě z ANO, ODS a KDU-ČSL. Další nepřišly, takže jsme se rozhodli využít této nabídky a pokusit se sestavit koalici na tomto půdorysu. Nicméně nyní teprve začnou jednání o personálním obsazení a hlavně programových prioritách. A tam uvidíme, jestli se nám podaří dohodnout. Kdyby se to nepodařilo, tak začnou nová jednání, případně se rozhodneme jít do opozice.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “Memorandem jsme zahájili vyjednání o možných průnicích tak, abychom prosadili co nejvíce ze svého programu. Ty programy byly docela podobné, takže věříme, že se podaří najít co nejvíce společných bodů, které budeme prosazovat společně.”
Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Víme, že ty volební programy byly do jisté míry velmi podobné, takže věřím, že třecích ploch bude velmi málo a že ta nosná témata, které máme, jsou společná pro všechny strany.”

Na otázku, zda se ANO, jako vítěz voleb, bude ucházet o post starosty reagoval Stanislav Kopecký:

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Tak daleko ještě, bohužel, nejsme. Logicky ten volební výsledek by k tomu nějakým způsobem směřoval, ale opravdu nebudu předbíhat.”
Nahlásit chybu


K tématu

Rok 2024 vítali Novojičínští ohňostrojem a poprvé i s koncertem

4. ledna 2024 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín přivítal nový rok tradičním ohňostrojem. Světelná show v podvečer 1. ledna přilákala do centra města stovky lidí.

Zastupitelstvo rozhodlo i o bývalém pivovaru, dvě budovy daruje pro potřeby "zemědělců"

19. září 2023 14:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé města na zářijové schůzi jednali o sociální problematice, dále o výjimečné dotaci v oblasti památkové péče, a také například o bývalém pivovaru U Jezu. Chátrající budovy pravděpodobně využijí střední škola a Charita.

Vítěze návrhu sportovní haly v Novém Jičíně vybrala porota jednoznačně

30. června 2023 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín zveřejnil podobu budoucí víceúčelové sportovní haly. Vítězný návrh vzešel z architektonické soutěže. Zaujal nejen vnějším provedením, ale i ekonomičností provozu.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

Floristická soutěž provoněla novou Komenského školu

16. května 2024 15:58 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Na půdě Základní školy Komenského 66 se konalo okresní kolo floristické soutěže, pořádané Českým zahrádkářským svazem. V aranžování květin tu soupeřila děvčata ze sedmých tříd.

Bourá se první mostek v Novém Jičíně, špatně jsou na tom i další

Lávka Za Potokem v novojičínské části Loučka, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Malí fotbalisté si užili největší školní republikový turnaj

15. května 2024 19:37 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Také školáci ze Studénky se zapojili do celorepublikového žákovského fotbalového turnaje. Letos se koná jeho 25. ročník. Své síly poměřily děti ze základních škol Butovická, Sjednocení a z Jistebníku.

Floristická soutěž v Novém Jičíně měla jasnou favoritku, už loňská vítězka je teď na mistrovství republiky

Na půdě novojičínské Základní školy Komenského 66 se konalo okresní kolo floristické soutěže, pořádané Českým zahrádkářským svazem. V aranžování květin tu soupeřila děvčata ze sedmých tříd.

Memorandum o spolupráci podepsali čtyři partneři, domluvit se musí do 19. října
Vydáno 6. října 2022 11:54, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V Novém Jičíně se na vedení radnice domlouvá čtyřkoalice, která město řídila i uplynulé volební období. Zatím podepsala memorandum o tom, že spolu bude jednat, a stanovila termín, do kdy by měla být uzavřena koaliční smlouva.

Z devíti politických subjektů, které v Novém Jičíně kandidovaly, bude mít v zastupitelstvu své členy osm z nich. Výsledkem povolebních vyjednávání je v tuto chvíli Memorandum o společném postupu a přípravě koaliční smlouvy, které podepsali hnutí ANO, Strana zelených, která šla do voleb v koalici s Piráty, TOP 09 a STAN, a dále ODS a KDU-ČSL.

Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Memorandum je procesní krok, který vymezuje, že strany stávající radniční koalice budou spolu jednat, Je tam vymezen termín, do kdy by měla být podepsána koaliční smlouva nebo by ten formát měl padnout, takže máme nějakých zhruba 15 dní. Druhým cílem toho memoranda je vymezit si, že tyto čtyři volební subjekty nebudou jednat s jinými stranami.”
Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Časový rámec, který jsem si stanovili, je do 19. října, kdy by měla být podepsána koaliční smlouva. Další otázkou je vyřešit personálie, co se týče vedení města, rady města a to nejdůležitější je ten průnik volebním programem.”

Současný starosta Stanislav Kopecký z ANO ihned po vyhlášené výsledku voleb avizoval, že pro budoucí vedení radnice hodlá jako vítěz voleb oslovit dosavadní koaliční partnery, kteří stojí v čele města i poslední čtyři roky.

Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “My jsme v tom minulém týdnu jednali s dalšími stranami, které se dostaly do zastupitelstva, tedy s těmi významnými, což znamená KDU-ČSL, potom také se stranou ANO, ODS a s ČSSD. Během těch jednání jsme dostali dvě nabídky na spolupráci. Jedna z nich ale obsahovala spolupráci s SPD a KSČM, což je pro nás nepřijatelné, protože my odmítáme spolupracovat s těmito extremistickými stranami. A druhá nabídka, kterou jsme dostali byla právě z ANO, ODS a KDU-ČSL. Další nepřišly, takže jsme se rozhodli využít této nabídky a pokusit se sestavit koalici na tomto půdorysu. Nicméně nyní teprve začnou jednání o personálním obsazení a hlavně programových prioritách. A tam uvidíme, jestli se nám podaří dohodnout. Kdyby se to nepodařilo, tak začnou nová jednání, případně se rozhodneme jít do opozice.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “Memorandem jsme zahájili vyjednání o možných průnicích tak, abychom prosadili co nejvíce ze svého programu. Ty programy byly docela podobné, takže věříme, že se podaří najít co nejvíce společných bodů, které budeme prosazovat společně.”
Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Víme, že ty volební programy byly do jisté míry velmi podobné, takže věřím, že třecích ploch bude velmi málo a že ta nosná témata, které máme, jsou společná pro všechny strany.”

Na otázku, zda se ANO, jako vítěz voleb, bude ucházet o post starosty reagoval Stanislav Kopecký:

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Tak daleko ještě, bohužel, nejsme. Logicky ten volební výsledek by k tomu nějakým způsobem směřoval, ale opravdu nebudu předbíhat.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000033697/memorandum-o-spolupraci-podepsali-ctyri-partneri-domluvit-se-musi-do-19-rijna