Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bašta česko-rakouskou výstavou nabízí odpověď na otázku, zda umění spojuje

Kamenná bašta hostí česko-rakouskou výstavu. Výjimečné je na ní to, že spojuje tvorbu profesionálních výtvarníků umělecké skupiny Jetzt a žáků výtvarného oboru základní umělecké školy.

Spojuje umění? Tuto otázku si klade už v samotném názvu bilaterální výstava, která je do konce listopadu k vidění na baště Klubu rodáků a přátel města. Je společným projektem členů rakouské umělecké skupiny Jetzt a žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Nový Jičín.

Lada Poulová, výtvarný obor ZUŠ Nový Jičín: “Nás oslovila rakouská strana, konkrétně kurátorka, která v Rakousku pořádá výstavy, a nás pozvala do projektu, který byl výjimečný v tom, že spojoval naše žáky, dalo by se říci teenagery, s profesionálními rakouskými výtvarníky.”

Náplní projektu byla ekologická otázka, kterou bylo nejprve nutné pro mladé autory zformulovat a následně v uměleckém dialogu zkonfrontovat názor dospívajícího žáka se zralým pohledem profesionála.

Lada Poulová, výtvarný obor ZUŠ Nový Jičín: “Takže jsme to postavili na základnu vlastního prožitku, co mě se jako dítěte, teenagera dotýká, jak vnímám ekologie, jestli to cítím jako problém a chtěl bych k tomu něco říct. A byla jsem překvapena zralostí těch myšlenek, byla to i pro mne taková reflexe, jak my dospělí možná někdy podceňujeme ty pocity dětí.”

Sofiia Pirakovska, výtvarný obor ZUŠ Nový Jičín: “Já jsem se inspirovala Philipem Treacy, to je známá kloboučník, a ve svém díle vidím velký ekologický problém těsně svázaný s covidem, a to je vyhazování medicínských roušek do přírody, do oceánů a tak podobně.”

Kateřina Pechánková, výtvarný obor ZUŠ Nový Jičín: “Někteří lidé se už ani nesnaží zachránit, nějak pomoct nebo vymyslet nápad, jak pomoct té přírodě, která už je nacucaná chemikáliemi, špinavá, nehezká a prostě je jim to už tak jedno, že tu myšlenku hodí za hlavu. A můj projektu zobrazuje, že třeba hodí za hlavu i tu plechovku.”

Výstava měla premiéru v létě v Rakousku ve výstavní síni v Laa an der Thaya, v říjnu byla převezena do Nového Jičína, kde se i zdejší vernisáže zúčastnili společně čeští a rakouští partneři.

Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína: “Pro nás ta výstava je významná i proto, že se snažíme nasměrovat činnost klubu trošinku jinam. Kromě historie a historických osobnosti Nového Jičína se zaměřit také na současné kulturní a společenské dění v Novém Jičíně. Přilákat do výstavních prostor mladé lidi, aby věděli, že klub rodáků existuje, ale že to nejsou jen staříčci a stařenky, kteří se zabývají tím, co bylo, ale že jsme i lidé, kteří se zabývají tím co je a tím co bude.”

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy