Běžecký závod v náročném terénu kopce Svince pořádal novojičínský horolezecký oddíl po 48. Tratě byly připravené pro dospělé i děti.
Eva Chrobáková, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Běhá se za každého počasí, jestli prší, sněží, je mlha, vždycky se běží. Máme tři kategorie, běží mladší a starší děti a pak dospělí hlavní závod, který se dělí na muže a ženy. Mladší děti běží zhruba kilometr, starší děti 3,4 kilometru a dospělí přes šest kilometrů. Dospěláci nám vlastně dvakrát sbíhají z úrovně chaty až dolů pod les. Závěrem je sjezdovka, kterou teda někteří vyběhnou a někteří vyjdou. Nejrychlejší to zvládají za 30 minut. Nejpomalejší, co víme, tak to dal za hodinu a půl a prostě to došel.”
Výběhu po části sjezdovky, což byla vlastně cílová rovinky, se nevyhnuly ani dětské kategorie.
Jakub Dorazil, účastník běhu: “Běžel jsem poprvé, běželo se mi dobře. ale ten kopec byl trošku moc prudký.”
Ondřej Zapletal, účastník běhu: “Běžel jsem poprvé a ten kopec byl v pohodě.”
Tom Burda, účastník běhu: “Bylo to dobré, tady na tom kopci jsem se trošku seknul. Závod jsem běžel potřetí.”
Hynek Zapletal, účastník běhu: “Jo, je moc prudký, ale vyběhl jsem ho.”
Linda Fidrová, účastnice běhu: "Bylo to celkem těžké."
Historie novojičínského Alpicrossu se začala psát před 48 let, kdy mezi sebou horolezecké oddíly z Nového Jičína a například také z Příbora, Frýdku-Místku a dalších míst soupeřily v různých turnajích a soutěžích, které navzájem pořádali.
Eva Chrobáková, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Dříve ten závod měl trošku jinou dimenzi, teď se soustředíme jen na běhání, dříve u toho bylo i nějaké sportovní vyžití co se týče nějakých dovednostních soutěží. Takže ten závodí se v průběhu času trošičku mění.”
Stále ale zůstává to, že terénní běh má především prověřit dobrou fyzičku účastníků, jejich odolnost a pro závodníky, kteří jsou členy horolezeckých oddílů, je zpestřením pro jejich hlavní lezecké disciplíny.