K období pozdního podzimu patřily v minulosti v životech obyčejných lidí na venkově přástky. A co se tedy v této souvislosti v chalupách dělo, to vysvětluje vzdělávací program Muzea Novojičínska.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Děti seznamujeme s tím, co se dělalo, co dělali naši předci za dlouhých zimních večerů, konkrétně, jak se zpracovával len. Říkáme si, co se všechno u těch přástek dělalo, co si lidé zpívali, co si povídali, jakými nástroji se ten len zpracovával, všechny postupy zpracování lnu. Poslechnou si pověst o nedalekém Čertově mlýně a namalují si kytičku lnu na lněný pytlík.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Děti také ochutnaly žitný chléb, buď suchý nebo namazaný sádlem.”
účastníci programu:
“Já jsem dělala kytičky.”
“Dneska se mi líbí. jak jsem ti malovali.”
“Líbilo se mi, jak jsem tu zpívali.”
Muzeum nabízí edukační programy celoročně, některé reagují na roční období, jiné jsou vázány k aktuálním výstavám, třeba k té nejnovější s názvem Z rajské zahrady, který je pojmenován Rozmarýnek uvitý, na šátečku vyšitý.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Takže se bavíme o rostlinách, které jsou vyšité, vyřezané či jinak vyobrazené na všech předmětech z etnografických sbírek muzea, děti rostliny poznávají, vyrobí si tady modrotiskový šáteček a vypalujeme do dřeva všelijaké květinové ornamenty.”
Na prosinec pozvalo muzeum předškolní a školní děti na tradiční program Vánoce ve městě. Jarními tématy jsou třeba Den Země nebo poutavý projekt Jak se peče chleba. Dále muzeum nabízí třeba v expozici klobouků zábavnou formou etiketu pod názvem Dámou a pánem v každé době.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Všechny edukační programy jsou obsazené až do konce ledna, takže naše kapacita je naplněna a na další programy budeme nově školy zvát až na druhé pololetí.
V tuto chvíli ale muzejníci určitě mohou pozvat do Žerotínského zámku, respektive především do jeho nádvořím, na sobotu 26. listopadu. Koná se zde Mikulášský jarmark.