Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum svým programem vysvětluje podstatu Vánoc

Podstatu Vánoc v jejich křesťanském původu vysvětluje dětem adventní program Muzea Novojičínska. Kromě informací si malí návštěvníci odnášejí i skleněnou baňku a ozdobu z vosku.

Novojičínské muzeum už tradičně před Vánoci spustilo sváteční program pro školní děti. Jmenuje se Vánoce ve městě, věnuje se ale také lidovým zvykům na venkově a obecně křesťanskému původu svátků.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Přibližujeme dětem, proč vlastně ty Vánoce slavíme, co se stalo před více než dvěma tisíci lety, jaké události se udály v Betlémě, že se narodil Ježíšek, za jakých okolností, a že ten advent je takové čekání na to připomenutí si těchto velkých událostí. Také se bavíme o tom, jak to lidé slavili na vesnici v tom lidovém prostředí, a ve městě. Jak se lišil ten štědrovečerní stůl, jaké byly zvyky o těch svátcích, během adventu i štědrovečerní noci.”

Vyprávění doprovází praktická část, kdy si děti tvoří vánoční ozdoby. Nazdobí si skleněnou baňku a dalším výrobkem, který si rovněž odnesou domů, je ozdoba z tradičního materiálu z vosku.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Využijeme voskové pláty, které jsou barevné. Vykrajovátky na cukroví z nich vykrojíme dva stejné tvary, dáme mezi ně šňůrku a nahřátím nad svíčkou je slepíme k sobě a ještě třeba dozdobíme.”
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Zdobíme perníky, vyprávíme si, z čeho to perníkové těsto je, jak se k nám dostalo, a jak se kdysi vytlačovalo perníkové těsto do dřevěných forem a jak se zdobí.”

Další praktickou ukázkou bylo tradiční stloukání másla v máselnici.

Martin Mužný, Muzeum Novojičínska: “Dělávalo se ze smetany, to máslo většinou dělávaly malé děti ještě ráno před školou, aby měli rodiče co prodávat nebo to měli připravené na pečení. Smetana musela být kvalitní, většinou se stloukávalo hodinu až dvě.”
děti ze ZŠ Tyršova:
“Hodně se mi povedl andílek z vosku, ten se mi hodně líbil.”
“Nejvíce mě bavilo zdobení baňky a jak se dělalo to máslo.”
“Jak jsme zdobili perníčky to linecké cukroví.”

O teno předvánoční program v muzeu byl jako každý rok velký zájem, kapacita termínů ve dvou týdnech byla rychle naplněna a dalších asi 30 školních skupin z Nového Jičína a okolních měst a obcí už museli muzejníci odmítnout.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy