Prostor před vstupem do domu číslo popisné 6 na Masarykově náměstí městská policie ohraničila páskou a nájemci prodejny doporučila obchod zavřít. Už nějakou dobu tu z loubí odpadávají větší kusy omítky a mohlo by dojít ke zranění procházejících lidí.
Rostislav Čubok, strážník Městské policie Nový Jičín: “Chtěl bych vyzvat občan, opravu, aby tam nevstupovali. Celá tato havarijní situace je v řešení, takže prosím lidi, aby vydrželi a tento zákaz vstupu respektovali.”
Loubí, které lemuje celé náměstí, je vždy součástí daného domu. Majitelem této nemovitosti je společnost s ručením omezeným se sídlem v Brně, jejím jednatelem je muž rakouské národnosti.
Kateřina Riedlová, vedoucí Odboru územního plánování a stavebního řádu, MěÚ NJ: “Stavební úřad vyzval vlastníka k provedení udržovacích prací spočívajících v zabezpečení padající omítky, případně zdiva klenbového stropu. Termín pro nápravu byl stanoven do deseti pracovních dnů. Jelikož je objekt nemovitou kulturní památkou, tak i tyto udržovací práce musí být projednány s orgánem státní památkové péče. Firma, která bude za vlastníka ty práce provádět už se s nimi kontaktovala a veškeré práce s námi bude konzultovat. Já bych chtěla jen doplnit, že vlastník je povinen udržovat stav objektu vždy v dobrém stavebně technickém stavu, což tady, bohužel, nenastalo, a v té chvíli nastává ta práce stavebního úřadu.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město jako takové v podstatě nemůže udělat nic, myslím z pohledu samosprávy. V tomto případě jsme na stejné úrovni jako kterýkoliv jiný vlastník nebo občan, to znamená, můžeme stejně, jako kdokoliv jiný, upozornit vlastníka nebo podat podnět na stavební úřad, který již má určité mechanismy, možnosti a procesní postupy, jak tuto záležitost řešit. Je třeba říci, že město hospodaří s veřejnými finančními prostředky a jako takový musí nakládat se svým majetkem účelně a hospodárně. Není možné, že by město zajišťovalo například opravy nebo údržbu cizích nemovitostí.”
Ze zhruba 30 domů, které lemují Masarykovo náměstí, je okolo 60 procent ve vlastnictví města, ostatní jsou majetkem soukromých osob, ať už fyzických nebo právnických. V rámci celé městské památkové rezervace, která zahrnuje asi 160 nemovitostí, je město majitelem pouze 30 procent z nich.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dům v havarijním stavu nemáme, některé objekty jsou obývány částečně, někde je užíván pouze nebytový prostor v prvním nadzemním podlaží. Máme zde objekt bývalého bytového podniku města, kde se připravuje projektová dokumentace na vybudování bytů.”
Soukromé vlastníky domů v městské památkové rezervaci se radnice snaží motivovat k opravě nemovitostí v rámci dotačního programu na estetizaci objektů. Přispět může částkou do výše 150 tisíc korun.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Právě jeden z příkladů dobré praxe z poslední doby je případ Žerotínovy ulice 17, objekt, který byl dlouhodobě v nevyhovujícím technickém stavu a neobyvatelný. Nová majitelka, která dům koupila, získala právě na konci loňského roku částku 150 tisíc korun prostřednictvím dotačního programu estetizace, na opravu střechy.”
Tyto dotační peníze musí být použity na opravy, které jsou na první pohled vidět, právě tedy na střechu, klempířské nebo truhlářské prvky, okna, dveře nebo fasádu.