Slavnostně, certifikací v Laudonově domě, ukončili studenti Mendelovy střední školy, oboru Ekonomika, českou část projektu Erasmus plus, do kterého jsou zapojeny další dvě střední školy z Maďarska a Španělka. Projet nese název Promotion in Motion, tedy Propagace v pohybu.
Svatava Olbrechtová, Mendelova střední škola: “Má takový vzletný název, protože má slučovat propagaci, která se v rámci marketingu vyučuje na všech třech školách, a ten pohyb, ten evropský pohyb, tu výměnu mezi těmi zeměmi.”
Právě Mendelova střední škola je koordinátorem celého projektu, ve své pětidenní části se zaměřila na sloučení marketingu a moderních technologií.
Svatava Olbrechtová, Mendelova střední škola: “Zapojili jsme 3D tisk, studenti se naučili používat software k disagnování a k ovládání 3D tisku a také jsme měli lekce na online marketing. Ve středu se nám podařilo urvat kousek času a vyjeli jsme do Olomouce, kde jsme byli na Univerzitě Palackého studovat jejich 3D tiskárny.”
Jaromír Kalíšek, Mendelova střední škola: “Na té práci byly zajímavé jak ty prezentace, které jsme dělali, tak i ten 3D modeling, co děláme teď, a myslím si, že opravdu budou zajímavé ty 360 stupňové kamery. A myslím si, že jazyková komunikace je dost dobrá, že nikdo nemá problém se rozumět s ostatními.”
Tobias Luzuriaga Vidal, Nieto škola IES Playamar Torremolinos (Španělsko): “Myslím si, že jsme se během toho týdne, během celého toho projektu, naučili velkou spoustu věcí. Líbí se mi, že program pobytu je sestaven tak, abychom se nejen učili, ale abychom poznali i krásy a kulturu České republiky.”
Marta Martínez, Nieto škola IES Playamar Torremolinos (Španělsko): “Naučila jsem se tu spoustu věcí, nejen o 3D tiskárnách a marketingu, ale také je to zážitek bydlet v rodinách, kde poznáváme úplně jinou kulturu, jiný životní styl. Myslím si, že je to unikátní zážitek, a jsem ráda, že jsem se ho mohla zúčastnit.”
Darius Tibor Plantea, Belvarosi technikum Budapešť (Maďarsko): “Je velmi zajímavé zažít tento program, ve kterém se spojilo mnoho lidí a mnoho kulturních zážitků. Je dobré, že díky projektu můžeme jeden druhému ukázat svou kulturu.”
Jak v rozhovorech zaznělo, zážitkem pro zahraniční studenty byly i nepracovní zkušenosti, například i z poznávání typických lidových tanců daných zemí. Takto například zvládali českou polku.
První společné setkání těchto studentů už se uskutečnilo v prosinci loňského roku v Budapešti, v říjnu práci na projektu uzavře týden ve španělském Torremolinos.