Většina lidí zná včelí vosk v podobě svíček, používá se také třeba na výrobu přírodní kosmetiky nebo v potravinářství. Především je to ale stavební materiál na mezistěny do úlů. Jsou včelaři, kteří si umí vosk i sami vytavit a upravit a pak si z něj nechají mezistěny vytvořit.
Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je to jedna z činností, která je dost důležitá, protože vosku je relativně málo a je třeba o maximálně využít. Někteří včelaři jsou takoví, že se jim to nechce, ale když potom dělají mezistěny, tak každý koruna se hodí, protože ten vosk je poměrně drahý. Ano, je to pracné, samozřejmě, ale ono se vám to vrátí.”
Jak Miroslav Škvarek dodává, mezistěny z vlastního vosku, na narozdíl od toho koupeného, určitě neobsahují parafín, a včely je mají raději.
Josef Geryk, jednatel ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Dělali jsme pokusy, mezistěny z našeho vosku a mezistěny kupované, kde už byl nějaký parafín. Včely první, na co se vrhly, tak to bylo na mezistěny z našeho vosku.”
Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Včely na parafínu nerady stavějí, proto se dělají opatření, aby ten parafín se tam nedostal. Bohužel, někteří včelaři jsou takoví, že za účelem zisku tam ten parafín dávají, My, co to děláme pro sebe, tak přece nebudeme škodit sami sobě.”
Jednou z pomůcek pro vlastní zpracování vosku je hrnec na jeho vyvařování.
Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je to na vyvařovánÍ vosku, který už je z takových hle koláčů jednou vyvařený, ale má ještě nečistoty. Vos se dá do hrnec a přidá se destilovaná nebo dešťová voda.”
Během zpracování je dobré vosk také dezinfikovat, Miroslav Škvarek používá kyselinu fosforečnou, která ničí bakterie a další nečistoty a vybraví vosk do žluta.
Teď v září už tedy včelaři mají vosk zpracovaný, stejně jako už jim skončilo medobraní. S poměrně různým výsledkem.
Josef Geryk, jednatel ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Tady jsou velké rozdíly v Novém Jičíně. Já jsem měl medu celkem dost, ale směrem na Hodslavice, tak tam už toho medu ubývalo. byla stanovištěm kde včelaři říkali “nula”. Letos ten poslední med byl tmavší, prvního medu bylo jakž takž dost.”
Nyní čeká včelaře další důležitá práce, včelstva musí přeléčit a připravit na zimu.