Na jeden listopadový týden se edukační místnost Muzea Novojičínska proměnila v lidovou světnici tak zhruba před sto a více lety a návštěvníci, což byli většinou děti od mateřských až po střední školy, se tu mohou ponořit do období přástek.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Už nebyly práce na poli, ale v chalupách se lidé scházeli k přástkám a zpracovávali vše, co na poli sklidili. My se hlavně věnujeme zpracovávání lnu, ukazujeme si, jak se předlo a lehce zavadíme i o vlnu.”
Tento program si nenechali ujít například čtvrťáci ze Základní školy Tyršova. K prvotnímu pochopení příběhu zpracování lnu jim muzejní pracovníci ukázali i kreslenou pohádku Jak krtek ke kalhotkám přišel. Pak využili reálné předměty z muzeích sbírek.
A aby si děti zapamatovaly co nejvíce, namalovaly si na lněný pytlík, který si donesou domů, typický modrý kvítek.
návštěvníci akce:
“Zapamatoval jsem si, že přástky, to je, že se lidi scházeli, aby pracovali a povídali si legendy.”
“Musíme pěstoval kytičku, která se jmenuje len, abychom ji mohli usušit a potom ji dát zase do vody, aby se natáhla. Potom to musíme pokřupat a učesat, ať je to takové jemné a rovné.”
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Při těch přástkách se určitě nemlčelo, lidé si nemohli pustit rádio ani televizi, takže si povídali a šířila se tak lidová slovesnost. Šířily se takto pohádky, pověsti, říkanky.”
Na závěr si školáci ještě poslechli pověst O čertově mlýně, která se traduje právě v tomto regionu.