Vyzkoušet si lezení na boulderové stěně bylo jednou z týmových aktivit, které skupina asi 50 žáků z osmých a devátých tříd Základní školy Komenského 66 provozuje v rámci mezinárodního projektu ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE, který existuje téměř 70 let. Většinu činností ale účastníci dělají individuálně.
Libor Pístecký, koordinátor projektu DofE, ZŠ Komenského 66: “Projekt je určen na rozvíjení mladých lidí, a to v několika oblastech. První oblastí je pohybová aktivita, druhou nějaká dovednostní aktivita a třetí oblast dobrovolnictví. Vždycky si v té oblasti vyberou jednu konkrétní věc, věnují se jí pravidelně minimálně jednu hodinu týdně. Učitelé jim pomáhají na začátku se stanovením cílů, čeho by chtěli po dobu půl roku dosáhnout. Děti každý týden píšou do aplikace v mobilním telefonu, co se jim povedlo, mohou tam přikládat i fotografie a učitelé jim to komentují.”
Lukáš Rusňák, 8. A, ZŠ Komenského 66: “Já jsem si vybral tady to lezení a také modelaření, stavím modely letadel. A co se týká dobrovolnictví, sbírám odpadky. Třeba v parku nebo jen tak, když jdu, tak po cestě sbírám odpadky.”
Stanislav Plešek, 8. B, ZŠ Komenského 66: “Když jsem se přihlásil do DofE, začal jsem vařit, pomáhám učiteli s různými aktivitami, třeba když jsme měli vánoční jarmark, a pohybovou aktivitu jsem si vybral běh.”
Sára Strelcová, 8. C, ZŠ Komenského 66: “V pohybu jsem si vybrala volejbal, v dobrovolnictví chodím do družinky pomáhat a kreslím.”
Do projektu Dofe se škola zapojila loni na podzim, co se týče skupinových aktivit, kromě lezecké stěny děti absolvovaly cyklovýlet a in-line bruslení. Na jaře je také čeká první velký týmový úkol - expedice.
Libor Pístecký, koordinátor projektu DofE, ZŠ Komenského 66: “Děti vyrážejí na třídenní expedici pod stany, učí se tam různé outdoorové aktivity.”
Zapojení škol do tohoto projektu funguje za podpory novojičínská radnice.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla to trošičku náhoda, protože jsem se potkal s koordinátorkou tohoto projektu, následně jsem zjistil, že tady pan učitel Pístecký už o tom také přemýšlí ve škole Komenského 66, takže jsme se dohodli a uspořádali jsme školení pro všechny školy v Novém Jičíně a nabídli jsme jim možnost zapojení. Mně osobně se na tom líbí především to, že to vede mladé lidi k samostatnosti, ale také k zájmu o své okolí, ke snaze dobrovolně pomáhat ať už někomu nebo něčemu, třeba přírodě a podobně. A hlavně je to dobrovolné, není to nějaká povinná aktivita.”
Zájem projevily kromě této školy ještě sousední Komenského 68. Město jim na realizaci poskytlo finanční příspěvek ve výši 30 000 korun.
Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Nám se to strašně líbilo. Ale co mě, mě se to mohlo líbit, ale hlavně se to líbilo učitelům, kteří se do toho zapojili a kteří motivovali žáky a dětem se to líbí. DofE je právě zaměřen na to, že ty aktivity si volí sami žáci, umí si rozvrhnout svůj volný čas, ví, čím ho naplnit, je to i taková pomoc tomu okolí. Takže opravdu pěkně všestranně orientovaný projekt a jsem moc ráda, že se do toho děti zapojily.”
Při splnění programu mohou žáci dosáhnout tří úrovní ocenění – bronzové, stříbrné a zlaté. Jedná se o certifikáty DofE, které jsou uznávány mezinárodními školami a zaměstnavateli jako záruka kvality uchazečů.