Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Maturant z novojičínské Educy naučil robota skládat Rubikovu kostku

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

Rubikova kostka je fenomén, který provází již několik generací. Stala se také inspirací pro maturitní práci jednoho ze studentů novojičínské střední školy. Vytvořil program, na základě kterého kostku poskládá robot.

Robin Drozd patří k prvním absolventům oboru automatizace a robotika, který Střední odborné škola Educa otevřela před čtyřmi lety. Nabyté znalosti dokonale uplatnil v rámci maturitní práce, kdy vytvořil program pro složení Rubikovy kostky a realizoval jej v nové robotické učebně školy.

Robin Drozd, absolvent SOŠ Educa Nový Jičín: “Loni v létě jsem se tak nějak nudil a skládal jsem Rubikovu kostku a věděl jsem, že na podzim už budeme mít k dispozici robotickou učebnu a že mě čeká nějaká maturitní práce. Tak jsem se rozhodl to tak nějak zkombinovat. Vlastně ten nápad byl o tom, že jsem chtěl zjistit, co procesuje v těle mozek a co vlastně dělá svalová paměť.”

Práce na vytvoření programu zabrala Robinovi zhruba sedm měsíců.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “Jsme moc pyšní na to, že se mu podařilo v rámci maturitní práce zpracovat takový projekt, o kterém se dá říct, že trošku přesáhl i úroveň standardní maturitní práce. Co se týká samotného projektu, tak vytvořil vlastně kompletní řešení, jak robot, to robotické rameno, které tady máme v odborné učebně, jak dokáže poskládat Rubikovu kostku. Ale ono je to docela složité v tom, že on vlastně musel vytvořit nejprve software nebo skript, který má v sobě tu logiku skládání té kostky. Pak musel vytvořit uživatelské rozhraní, ve kterém pracoval, musel naučit to rameno pracovat tak, aby se správně otáčelo, no a v neposlední řadě si musel vytvořit přípravky na 3D tiskárně, takový stojánek pro tu Rubikovu kostku, a to, co vlastně v tom robotovi otáčí samotnou tou kostkou. Takže takové kompletní řešení, které vůbec nebylo jednoduché.”

Novou učebnu robotiky a také moderní smart učebnu uvedla Educa do provozu loni na podzim, a to i díky dotaci z projektu ITI Ostravsko.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: ”Jde to vidět ve světě, jak se to mění. Automatizace jde hodně dopředu, manuální práce se bude těmi roboty nahrazovat. My víme, že spousta firem tady v okolí, se kterými spolupracujeme, bude potřebovat odborníky, kteří s těmi roboty budou umět pracovat. A nemusí to být inženýři, nemusí to být vysokoškolsky vzdělaní lidé, ale potřebují lidi, kteří k tomu robotovi umí přijít a umí mu říct, co má udělat jinak, umí do toho software vlézt, umí to nastavit a umí s tím prostě jednoduše pracovat.”
Robin Drozd, absolvent SOŠ Educa Nový Jičín: “Už, když jsem sem přicházel, tak bylo v plánu tyto učebny realizovat, i na dni otevřených dveří jsem o tom slyšel, a to byl také jeden z impulsů, že mám jít sem na tuto školu. Mě vždycky bavilo programování, a tady na této škole bylo v okolí nejvíce hodin programování, a chci v tom pokračovat i na vysoké škole, studovat informatiku se zaměřením na bioinformatiku.”

Tento svůj vysněný obor bude Robin Drozd studovat na Masarykově univerzitě v Brně.

Nahlásit chybu


K tématu

Educa na konferenci představila i nové učebny, ROBO a SMART

9. října 2023 14:34 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Střední odborná škola Educa pořádala další ročník konference o rozvoji Novojičínska. Letošní téma přednášek odráželo zvládání krizí. Současně škola představila i své nové učebny.

Konference novojičínské střední školy Educa byla o řešení krizí a trendu robotizace

9. října 2023 12:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Střední odborná škola Educa uspořádala další ročník konference o rozvoji Novojičínska. Letošní téma přednášek odráželo zvládání krizí. Současně tato škola sídlící představila i své nové učebny.

Odmaturoval prací, ve které naučil robota skládat Rubikovu kostku

Rubikova kostka je fenomén, který provází již několik generací. Stala se také inspirací pro maturitní práci jednoho ze studentů novojičínské střední školy. Vytvořil program, na základě kterého kostku poskládá robot.


V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Naučili se nové výtvarné techniky a teď už na Staré poště vystavují

Městské kulturní středisko pořádá už léta výtvarné kurzy. Jejich absolventi mají nejen možnost naučit se novým výtvarným technikám, zdokonalit se, ale také mají šanci mít svou výstavu. Ta se právě teď v červenci koná na Staré poště.

Každou středu patří odpolední program dětem. Letos začal Letní festival bublinami

Také letos se ve Studénce mohou děti i dospělí těšit na programy, které budou doprovázet prázdninový čas. Letní festival nabídne dvacítku akcí. Odstartovala ho bublinová show.

Festival pod Kaštany v Novém Jičíně spojil legendy i místní písničkáře

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v Novém Jičíně. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu i country.

Studénka každý rok více kvete, už i před zámkem

16. července 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

16. července 2024 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Maturant z novojičínské Educy naučil robota skládat Rubikovu kostku
Vydáno 20. června 2024 8:00, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Rubikova kostka je fenomén, který provází již několik generací. Stala se také inspirací pro maturitní práci jednoho ze studentů novojičínské střední školy. Vytvořil program, na základě kterého kostku poskládá robot.

Robin Drozd patří k prvním absolventům oboru automatizace a robotika, který Střední odborné škola Educa otevřela před čtyřmi lety. Nabyté znalosti dokonale uplatnil v rámci maturitní práce, kdy vytvořil program pro složení Rubikovy kostky a realizoval jej v nové robotické učebně školy.

Robin Drozd, absolvent SOŠ Educa Nový Jičín: “Loni v létě jsem se tak nějak nudil a skládal jsem Rubikovu kostku a věděl jsem, že na podzim už budeme mít k dispozici robotickou učebnu a že mě čeká nějaká maturitní práce. Tak jsem se rozhodl to tak nějak zkombinovat. Vlastně ten nápad byl o tom, že jsem chtěl zjistit, co procesuje v těle mozek a co vlastně dělá svalová paměť.”

Práce na vytvoření programu zabrala Robinovi zhruba sedm měsíců.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “Jsme moc pyšní na to, že se mu podařilo v rámci maturitní práce zpracovat takový projekt, o kterém se dá říct, že trošku přesáhl i úroveň standardní maturitní práce. Co se týká samotného projektu, tak vytvořil vlastně kompletní řešení, jak robot, to robotické rameno, které tady máme v odborné učebně, jak dokáže poskládat Rubikovu kostku. Ale ono je to docela složité v tom, že on vlastně musel vytvořit nejprve software nebo skript, který má v sobě tu logiku skládání té kostky. Pak musel vytvořit uživatelské rozhraní, ve kterém pracoval, musel naučit to rameno pracovat tak, aby se správně otáčelo, no a v neposlední řadě si musel vytvořit přípravky na 3D tiskárně, takový stojánek pro tu Rubikovu kostku, a to, co vlastně v tom robotovi otáčí samotnou tou kostkou. Takže takové kompletní řešení, které vůbec nebylo jednoduché.”

Novou učebnu robotiky a také moderní smart učebnu uvedla Educa do provozu loni na podzim, a to i díky dotaci z projektu ITI Ostravsko.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: ”Jde to vidět ve světě, jak se to mění. Automatizace jde hodně dopředu, manuální práce se bude těmi roboty nahrazovat. My víme, že spousta firem tady v okolí, se kterými spolupracujeme, bude potřebovat odborníky, kteří s těmi roboty budou umět pracovat. A nemusí to být inženýři, nemusí to být vysokoškolsky vzdělaní lidé, ale potřebují lidi, kteří k tomu robotovi umí přijít a umí mu říct, co má udělat jinak, umí do toho software vlézt, umí to nastavit a umí s tím prostě jednoduše pracovat.”
Robin Drozd, absolvent SOŠ Educa Nový Jičín: “Už, když jsem sem přicházel, tak bylo v plánu tyto učebny realizovat, i na dni otevřených dveří jsem o tom slyšel, a to byl také jeden z impulsů, že mám jít sem na tuto školu. Mě vždycky bavilo programování, a tady na této škole bylo v okolí nejvíce hodin programování, a chci v tom pokračovat i na vysoké škole, studovat informatiku se zaměřením na bioinformatiku.”

Tento svůj vysněný obor bude Robin Drozd studovat na Masarykově univerzitě v Brně.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000043631/maturant-z-novojicinske-educy-naucil-robota-skladat-rubikovu-kostku