Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Budoucí zdravotní sestry školily v první pomoci osmáky

Nový Jičín |  | Novojičínský expres

První pomoc by měl umět poskytnout každý. To je myšlenka, kterou se žákům základních škol snaží vštípit jen o něco starší studentky zdravotnické školy. Vedou kurzy, které jsou založeny na praktických nácvicích, a přidávají i vlastní zkušenosti.

Střep zaražený v dlani a kolem spousta krve. Jak v takovém případě poskytnout první pomoc? Odpověď na tuto otázku, včetně praktického nácviku, získali osmáci ze Základní školy Tyršova, kteří se zúčastnili školení pod vedením studentek prvního ročníku zdravotnické části Mendelovy střední školy.

Natálie Bezděková, studentka oboru praktická sestra, Mendelova SŠ: “Například jsme ukazovali, jak ošetřit ránu, když je v ní střep nebo jiný předmět, nebo tepenné krvácení a podobné věci. Pak jsme ukazovali ve vedlejší třídě i zlomeniny, takže dlahy a takové různé věci, se kterýma se můžou v běžném životě setkat.”
Hana Dorazilová, studentka oboru praktická sestra, Mendelova SŠ: “Začali jsem resuscitací, ale také hlavně tím, jak dbát na vlastní bezpečí, co dělat, když někoho najdeme ležet někde na zemi. Ať se děti nebojí pomoc, ať udělají cokoliv, tak to bude dobré, než kdyby to ignorovaly. Hlavní je něco udělat, ať už zavoláte záchranku nebo jenom někomu řeknete, ať pomůže, tak je to ta první pomoc, kterou musíme každý udělat.”
žáci Základní školy Tyršova, účastníci kurzu první pomoci:
“Normálně jsem si myslela, že když je v rámě zaražený střep, že se to vytáhne a obváže se to. Akorát že se to nevytahuje a obvazuje se to celé.”
“Zaujalo mě to, jaký rozdíl mezi tím, když se resuscituje dítě a když dospělý.”
“Zajímavé bylo dozvědět se, jak ztlakovat tu ránu, ať krev nestříká, a jak to obvázat.”
Zora Arnoštová, učitelka Mendelovy střední školy: “Tato akce probíhá ve spolupráci s městem Nový Jičín. Město má také zájem na tom, aby se žáci základních škol vzdělávali a rozvíjeli se dovednosti o první pomoci. Takže ve spolupráci s městem probíhá výuka žáků osmých tříd.”

I když lektorky kurzu byly studentky teprve prvního ročníku, vědomosti mají nabyté. Výuka první pomoci je tu v osnovách u oboru praktická sestra i zdravotnické lyceum. A situace, kdy někomu pomoci, mohou nastat i mimo dramatické události.

Natálie Bezděková, studentka oboru praktická sestra, Mendelova SŠ: “Mám hodně kamarádů fotbalistů, takže různé obvazování, zvrtlé kotníky a podobně, to je každý týden něco.”
Hana Dorazilová, studentka oboru praktická sestra, Mendelova SŠ: “Poskytovala jsem pomoc na táboře, aly by to jen takové odřeniny. Takže naštěstí nic vážného.”
Zora Arnoštová, učitelka Mendelovy střední školy: “Navíc mají možnost účastnit se dobrovolného kroužku první pomoci a je mnoho zájemců, kteří chodí navíc na tuto hodinu. Účastní se soutěží, spolupracují s policií jako figuranti, když je cvičení police.”

Kurzy první pomoci pro žáky osmých tříd novojičínských základních škol pořádají v Mendelově střední škole už řadu let a určitě vidí smysl v tom, pokračovat dál.

Nahlásit chybu


K tématu

Hlavní je udělat cokoliv a situaci neignorovat, radí novojičínským školákům budoucí zdravotnice

První pomoc by měl umět poskytnout každý. To je myšlenka, kterou se žákům novojičínských základních škol snaží vštípit studentky oboru praktická sestra. Kurzy pro děti pořádá jejich Mendelova střední škola řadu let

Všichni strážníci MP v Havířově procházejí důkladným školením v poskytování první pomoci

13. března 2024 12:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Zranění při dopravní nehodě, náhlá nevolnost, nebo poranění při šarvátkách. Všechny tyto situace zažívají strážníci v Havířově během své služby a musí umět reagovat. Aby byli dobře připravení, procházejí nyní všichni školením v první pomoci.

Novojičínské školy ukázaly, proč jít do mezinárodních projektů

18. října 2023 8:45 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mendelova střední škola pořádala na novojičínském náměstí Erasmus days. Akce se konala v rámci celoevropské kampaně, která slouží k prezentaci projektů realizovaných v rámci programu Erasmus+.


V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při včerejším výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Naučili se nové výtvarné techniky a teď už na Staré poště vystavují

Městské kulturní středisko pořádá už léta výtvarné kurzy. Jejich absolventi mají nejen možnost naučit se novým výtvarným technikám, zdokonalit se, ale také mají šanci mít svou výstavu. Ta se právě teď v červenci koná na Staré poště.

Každou středu patří odpolední program dětem. Letos začal Letní festival bublinami

Také letos se ve Studénce mohou děti i dospělí těšit na programy, které budou doprovázet prázdninový čas. Letní festival nabídne dvacítku akcí. Odstartovala ho bublinová show.

Festival pod Kaštany v Novém Jičíně spojil legendy i místní písničkáře

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v Novém Jičíně. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu i country.

Studénka každý rok více kvete, už i před zámkem

16. července 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

16. července 2024 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Budoucí zdravotní sestry školily v první pomoci osmáky
Vydáno 22. června 2024 14:06, Nový Jičín, Petra Dorazilová
První pomoc by měl umět poskytnout každý. To je myšlenka, kterou se žákům základních škol snaží vštípit jen o něco starší studentky zdravotnické školy. Vedou kurzy, které jsou založeny na praktických nácvicích, a přidávají i vlastní zkušenosti.

Střep zaražený v dlani a kolem spousta krve. Jak v takovém případě poskytnout první pomoc? Odpověď na tuto otázku, včetně praktického nácviku, získali osmáci ze Základní školy Tyršova, kteří se zúčastnili školení pod vedením studentek prvního ročníku zdravotnické části Mendelovy střední školy.

Natálie Bezděková, studentka oboru praktická sestra, Mendelova SŠ: “Například jsme ukazovali, jak ošetřit ránu, když je v ní střep nebo jiný předmět, nebo tepenné krvácení a podobné věci. Pak jsme ukazovali ve vedlejší třídě i zlomeniny, takže dlahy a takové různé věci, se kterýma se můžou v běžném životě setkat.”
Hana Dorazilová, studentka oboru praktická sestra, Mendelova SŠ: “Začali jsem resuscitací, ale také hlavně tím, jak dbát na vlastní bezpečí, co dělat, když někoho najdeme ležet někde na zemi. Ať se děti nebojí pomoc, ať udělají cokoliv, tak to bude dobré, než kdyby to ignorovaly. Hlavní je něco udělat, ať už zavoláte záchranku nebo jenom někomu řeknete, ať pomůže, tak je to ta první pomoc, kterou musíme každý udělat.”
žáci Základní školy Tyršova, účastníci kurzu první pomoci:
“Normálně jsem si myslela, že když je v rámě zaražený střep, že se to vytáhne a obváže se to. Akorát že se to nevytahuje a obvazuje se to celé.”
“Zaujalo mě to, jaký rozdíl mezi tím, když se resuscituje dítě a když dospělý.”
“Zajímavé bylo dozvědět se, jak ztlakovat tu ránu, ať krev nestříká, a jak to obvázat.”
Zora Arnoštová, učitelka Mendelovy střední školy: “Tato akce probíhá ve spolupráci s městem Nový Jičín. Město má také zájem na tom, aby se žáci základních škol vzdělávali a rozvíjeli se dovednosti o první pomoci. Takže ve spolupráci s městem probíhá výuka žáků osmých tříd.”

I když lektorky kurzu byly studentky teprve prvního ročníku, vědomosti mají nabyté. Výuka první pomoci je tu v osnovách u oboru praktická sestra i zdravotnické lyceum. A situace, kdy někomu pomoci, mohou nastat i mimo dramatické události.

Natálie Bezděková, studentka oboru praktická sestra, Mendelova SŠ: “Mám hodně kamarádů fotbalistů, takže různé obvazování, zvrtlé kotníky a podobně, to je každý týden něco.”
Hana Dorazilová, studentka oboru praktická sestra, Mendelova SŠ: “Poskytovala jsem pomoc na táboře, aly by to jen takové odřeniny. Takže naštěstí nic vážného.”
Zora Arnoštová, učitelka Mendelovy střední školy: “Navíc mají možnost účastnit se dobrovolného kroužku první pomoci a je mnoho zájemců, kteří chodí navíc na tuto hodinu. Účastní se soutěží, spolupracují s policií jako figuranti, když je cvičení police.”

Kurzy první pomoci pro žáky osmých tříd novojičínských základních škol pořádají v Mendelově střední škole už řadu let a určitě vidí smysl v tom, pokračovat dál.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000043665/budouci-zdravotni-sestry-skolily-v-prvni-pomoci-osmaky