Koupaliště a vodní nádrže lákají v létě nejen návštěvníky, kteří se chtějí osvěžit, ale také zloděje. Jak si co nejlépe ochránit své věci, to radili policisté i v areálu novojičínského venkovního bazénu.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Určitě doporučuji návštěvníkům koupaliště nebo celkově, když někdo vyráží k vodě, aby byl, opatrný na své věci, nebral si s sebou žádné zbytečnosti, žádné cennosti, nejlepší je vzít opravdu to nejnutnější jako například klíče, popřípadě mobilní telefon a finanční hotovost, ale ne příliš vysokou, prostě jenom tu, co ten člověk potřebuje v ten okamžik.”
Lidé by ale určitě neměli tyto věci nechávat na dece nebo lehátku bez dozoru. Dnes je také možné pořídit si třeba vodotěsnou ledvinku a na koupalištích lze využít bezpečnostní skříňky. Tady na novojičínském bazénu je jich k dispozici zhruba 160.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “V návštěvním řádu provozovatel určil k odložení cenných věcí tyto prostory. Město, jako majitel objektu rozhodlo, že tato služba bude poskytována zdarma. Návštěvník přijde, tam vhodí desetikorunu, tu si při odchodu vyzvedne a má postaráno o nějaké dražší věci. V žádném případě nedoporučuji nechávat věci na dece nebo na lavičce.”
návštěvníci bazénu:
“Jednou se kamarádovi ztratil na bazéně náramek, ale našli jsme ho. Mám tu věci uložené v batohu.”
“Věci mám ve stínu na dece.”
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Musím říct, že před instalací těchto boxů a skříněk jsem řešili případy krádeží. Ale od té doby toto vymizelo. Pokud se něco tady ztratí, je to vyloženě na namyšlenosti těch lidí.”
Ještě důležitější, než bezpečí majetku, je ale ochrana zdraví a života. U mnoha případů utonutí dospělých hraje roli alkohol, co se týče dětí, ani v nafukovacím kole nebo s rukávky by neměly být ve vodě bez dozoru.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Je potřeba, aby také děti, ale i dospělí věděli, že nemají skákat do vody tam, kde to neznají, jaká tam je hloubka, co se pod tou hladinou nacházel, ona nemůže vypadat klidně, ale mohou tam být nějaké kameny, větve a může dojít k vážnému zranění.”
Pokud už k úrazu ve vodě dojde, záchranáři doporučují pokusit se splývat na zádech, než někdo v okolí zareaguje.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Mnozí mají zafixováno z filmů, že ten, kdo se topí, tak je hlučný a volá o pomoc. Ale skutečnost může být úplně jiná. Ten, kdo se topí, je obvykle potichu, protože má problém se i nad tou hladinou nadechnout, natož volat hlasitě o pomoc.”
Na oficiálních koupalištích, i na tom novojičínském, dohlíží na bezpečnost plavců vyškolení plavčíci.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Tohle všechno je pouze na lidském faktoru. S připravovanou rekonstrukcí bazénu, která má proběhnout v příštím roce, bude do tohoto vodního tělesa nainstalován bezpečnostní systém, který by měl ulehčit práci těm plavčíkům.”
Jedná se o detekční systém tonutí, který reaguje do tří vteřin poté, co pod hladinou zůstane tělo bez známek pohybu.