Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den válečných veteránů připomíná, jak je válka zlá

Nový Jičín |

11. listopad je připomínán jako Den válečných veteránů. Při této příležitosti proběhlo vzpomínkové setkání i v Novém Jičíně, u pomníku Obětem válek na městském hřbitově.

Celosvětově uznávaný Den válečných veteránů připadá na 11. listopad, na výročí konce 1. světové války. Položením kytic a zapálením svíček uctili u pomníku Obětem válek účastníky všech válečných konfliktů zástupci města, armády a legionářů.

Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Den válečných veteránů se začal slavit nebo připomínat hned po první světové válce. A připomínali se ho proto, aby uctili památku těch padlých, ale také, aby ukázali, jak ta válka je zlá, prostě připomínali ty hrůzy těch válek. V dnešní době bychom si měli tento den připomínat, jednak proto, že to byly vojáci, kteří bojovali v té první světové válce, aby vznikla Československá republika, to byli hlavně legionáři. No a v té druhé světové válce už potom bojovali za to, aby ta svoboda, která tady byla, aby jsme ji si uchovali.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Je to den, kdy si připomeneme, že byly lidé, kteří položili obrovské oběti, životy za to, abychom my mohli žít svobodně a v míru. Odkaz válečných veteránů nám ukazuje to, že je důležité si bránit mír a svobodu a nenechat si je vzít.”

V České republice žij už asi jen 50 válečných veteránů a účastníků odboje z 2. světové války.

Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Na Novojičínsku zůstala už jenom jediná a je to paní Milatová Dana a ona má 96 roků.”

Letos na podzim se členové Československé obce legionářské vydali do Itálie na vzpomínkovou pouť po místech, kde právě bojovali i naši legionáři.

Libor Chyba, ČsOL Nový Jičín, KVH FENIX: “Byly to severní Itálie, kdy jsme navštívili spoustu míst, kde bojovali právě naši českoslovenští legionáři za první světové války. Je tam spousta pomníčků a dalších pietních míst, které se tam nacházejí přímo pod těma horama, ať už padlých nebo zajatých a potom popravených našich legionářů.”

Ze vzpomínkové cesty vznikne filmový dokument, který bude zveřejněn na facebookových stránkách obce legionářské a Klubu vojenské historie FENIX.

Nahlásit chybu


K tématu

Slavnost byla příležitostí zjistit, co bude v Žilině brzy nového

27. srpna 2025 14:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Místní část Žilina oslavila svůj den obce. Lidé měli možnost setkat se se sousedy, pobavit se a také získat informace, co se tady připravuje nového.

Novojičínští Den boje za svobodu a demokracii uctili pietou v dešti na Havlově nádvoří

18. listopadu 2025 11:27 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Význam listopadových událostí roku 1989 a také 39 si v tomto týdnu připomněli lidé i v Novém Jičíně. Vzpomínkový akt proběhl na nádvoří Václava Havla.

Roky 1989 a 1939 připomněli lidé na Havlově nádvoří

17. listopadu 2025 20:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Význam listopadových událostí roku 1989 a také 39 si v tomto týdnu připomněli lidé i v Novém Jičíně. Vzpomínkový akt proběhl na nádvoří Václava Havla.


Nová cyklostezka na Vítkovsku zkracuje cestu z Březové do Lesních Albrechtic

7. května 2026 12:03 | Bruntál | Karel Soukop

Dlouhou objízdnou cestu z Březové do Lesních Albrechtic na Vítkovsku nově zkracuje právě otevřená kvalitní stezka pro pěší i cyklisty. Stezka kromě spojení obcí a jejich obyvatel poslouží také turistům a široké veřejnosti. Cesta k vzniku nebyla jednoduchá. Musela překonat projekční i majetkové překážky. Základ její výstavby byl dán již v minulém volebním období, v roce 2023.

Charitativní běh Křídla dětem pomohl malým pacientům FNO. Vybralo se 200 tisíc korun

7. května 2026 14:01 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Charitativní běh Křídla dětem v Porubě opět spojil stovky lidí pro dobrou věc. Výtěžek ze startovného podpoří malé pacienty na oddělení traumatologie a chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

Hasiči v Karviné testovali ulice. Projeli by k Vašemu domu včas?

7. května 2026 20:50 | Karviná | Anna Břenková

V Karviné proběhla velká kontrola průjezdnosti ulic pro hasičské vozy. Hasiči se společně se strážníky zaměřili na místa, kde bývá problém projet k případnému požáru. Řidiči v Karviné tentokrát parkovali ohleduplně a cesta pro hasiče zůstala volná.

Škola má v důsledku havárie potrubí nové toalety

Včera 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Havárie odpadního potrubí uzavřela v únoru troje toalety na Základní škole Sjednocení. Teď už jsou stavební práce hotovy a škola se po více než šedesáti letech dočkala i lepšího komfortu.

Soutěž na opravu historické sýpky pokračuje. Podobu navrhne 7 architektonických kanceláří

7. května 2026 12:55 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Záchrana historické svinovské sýpky rychle pokračuje a zastupitelstvo města už vybralo architektonické kanceláře, které navrhnou definitivní podobu budovy a jejího okolí. Na podzim by měl být znám vítěz této soutěže.

ZUŠ v Bruntále byla založena před 80 lety

Včera 12:24 | Bruntál | Karel Soukop

Hned několik základních škol v Bruntále slaví letos svá kulatá výročí. ZUŠ v Bruntále byla založena již před 80 lety. Má přes 600 žáků a pobočky v Horním Benešově, Dvorcích a Vrbně pod Pradědem.

Vodní slalom se vrací do Opavy. Po povodních opravená dráha hostila Český pohár žáků

7. května 2026 9:39 | Opava | Yvona Fajtová

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

Lidé vybrali jméno pro novou přeshraniční lávku. Zvítězil název Sousedská

7. května 2026 13:15 | Karviná | Anna Břenková

Nová lávka přes řeku Olši už má své jméno. Propojuje Karvinou s polskou obcí Hażlach a lidé rozhodli, že se bude jmenovat Sousedská lávka. Do hlasování se zapojily tisíce obyvatel z obou stran hranice.

Havířovské Centrum volnočasových aktivit oslavilo významné jubileum

7. května 2026 16:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Už patnáct let spojuje havířovské centrum volnočasových aktivit seniory, ale i další obyvatele města kteří zde nacházejí prostor pro kreativitu, pohyb, zábavu i nová přátelství. Výroční nyní všichni společně oslavili.

Karvinský útulek má pro dárce nové číslo účtu

7. května 2026 22:32 | Karviná | Anna Břenková

Karvinský útulek pro psy přijímá finanční dary na nové číslo bankovního účtu. Tato změna je již zveřejněna na webu města i na sociálních sítích. Od středy 6. května najdou lidé tuto důležitou informaci také na nástěnce v aplikaci Munipolis. Město děkuje všem dárcům, kteří pomáhají opuštěným zvířatům.

Praktické sestry

Nový Jičín Nástup: od 1. června 2026 od 27 420 do 42 050 Kč/měsíc

Konalo se další setkání zástupců radnice a církví

Včera 11:05 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Setkání představitelů radnice se zástupci církví je v Novém Jičíně více než dvacetiletou tradicí. Jednou za rok takto společně rozebírají především sociální a kulturní témata města.

Škola má v důsledku havárie potrubí nové toalety

Včera 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Havárie odpadního potrubí uzavřela v únoru troje toalety na Základní škole Sjednocení. Teď už jsou stavební práce hotovy a škola se po více než šedesáti letech dočkala i lepšího komfortu.

Pouťový program v zámku byl i něčím navíc

7. května 2026 10:42 | Studénka | Petra Dorazilová

Ke konání pouti v Nové Horce, v neděli 3. května, se letos programem připojil i zdejší zámek. Současně přizval ke spolupráci Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých, která si připomíná kulaté výročí založení.

Turistické akce mají v Bílovci dlouholetou tradici, důkazem je 45 let Staroveských šlápot

6. května 2026 18:00 | Bílovec | Michal Slonina

Bílovec žije pohybem a sport má ve městě také dlouhou a silnou tradici. Důkazem jsou například už legendární Staroveské šlápoty, akce, která nabízí čtyři různé trasy pro pěší i cyklisty. Letos na její start dorazilo přes 500 účastníků.

Centrum bylo místem čarodějných her a zábavy

6. května 2026 13:45 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Historické centrum města se proměnilo v magické místo plné čarodějnic a kouzelníků. Náměstím vedla čarodějná stezka, muzeum postavilo májku a vrcholem byla večerní zábava v Žerotínově ulici. To vše se dělo 30. dubna.

Novojičínská radnice debatovala se zástupci církví. Setkání je v rámci republiky unikátní

6. května 2026 11:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Setkání představitelů radnice se zástupci církví je v Novém Jičíně více než dvacetiletou tradicí. Jednou za rok takto společně rozebírají především kulturní a sociální témata města.

Den válečných veteránů připomíná, jak je válka zlá
Vydáno 12. listopadu 2025 8:40, Nový Jičín, Petra Dorazilová
11. listopad je připomínán jako Den válečných veteránů. Při této příležitosti proběhlo vzpomínkové setkání i v Novém Jičíně, u pomníku Obětem válek na městském hřbitově.

Celosvětově uznávaný Den válečných veteránů připadá na 11. listopad, na výročí konce 1. světové války. Položením kytic a zapálením svíček uctili u pomníku Obětem válek účastníky všech válečných konfliktů zástupci města, armády a legionářů.

Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Den válečných veteránů se začal slavit nebo připomínat hned po první světové válce. A připomínali se ho proto, aby uctili památku těch padlých, ale také, aby ukázali, jak ta válka je zlá, prostě připomínali ty hrůzy těch válek. V dnešní době bychom si měli tento den připomínat, jednak proto, že to byly vojáci, kteří bojovali v té první světové válce, aby vznikla Československá republika, to byli hlavně legionáři. No a v té druhé světové válce už potom bojovali za to, aby ta svoboda, která tady byla, aby jsme ji si uchovali.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Je to den, kdy si připomeneme, že byly lidé, kteří položili obrovské oběti, životy za to, abychom my mohli žít svobodně a v míru. Odkaz válečných veteránů nám ukazuje to, že je důležité si bránit mír a svobodu a nenechat si je vzít.”

V České republice žij už asi jen 50 válečných veteránů a účastníků odboje z 2. světové války.

Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Na Novojičínsku zůstala už jenom jediná a je to paní Milatová Dana a ona má 96 roků.”

Letos na podzim se členové Československé obce legionářské vydali do Itálie na vzpomínkovou pouť po místech, kde právě bojovali i naši legionáři.

Libor Chyba, ČsOL Nový Jičín, KVH FENIX: “Byly to severní Itálie, kdy jsme navštívili spoustu míst, kde bojovali právě naši českoslovenští legionáři za první světové války. Je tam spousta pomníčků a dalších pietních míst, které se tam nacházejí přímo pod těma horama, ať už padlých nebo zajatých a potom popravených našich legionářů.”

Ze vzpomínkové cesty vznikne filmový dokument, který bude zveřejněn na facebookových stránkách obce legionářské a Klubu vojenské historie FENIX.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000051582/den-valecnych-veteranu-pripomina-jak-je-valka-zla