Hasiči varují před zbytečným riskováním a neopatrností při zacházení s pyrotechnikou nebo se svíčkami. Následků každoročního hazardu totiž neubývá. Jen v listopadu řešili hasiči, ve 115 případech, všechny typy zásahů přibližně stejnou měrou. Pětadvacetkrát si při svých výjezdech zapsali zraněnou osobu, šestkrát, bohužel, mrtvého. V 11 případech zachránili někomu zdraví nebo rovnou život. O tyto neocenitelné hodnoty přitom, bez nadsázky, půjde i v období před Vánoci. Proč? Vánoční výzdoba a silvestrovské petardy se velmi často stávají příčinou škod na majetku, zranění nebo i smrti.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín říká: "Vánoční dekorace do prostředí bytu jsou, ve většině případů, vyrobené z hořlavého materiálu. Proto si již při jejich nákupu musíme prověřit, jak jsou vlastně svíčky v dekoraci upevněny a zda při jejich úplném vyhoření nehrozí nebezpečí požáru. Rovněž bychom se měli zamyslet nad tím, kam si vlastně zakoupenou dekoraci umístíme. Místo poblíž závěsu nebo vlající záclony, případně v prostoru nábytkové skřínky, na televizoru a podobně není vhodné pro žádné vánoční doplňky se svíčkami."
Konec roku je zase tradičně spojen s bouřlivými oslavami v ulicích. Používání pyrotechniky v rukou laiků ale může vést především ke zraněním. Dagmar Benešová varuje: „Největší nebezpečí a nejčastější příčinu poranění nebo smrti přitom představují podomácku vyrobené pyrotechnické výrobky. Pyrotechnické výrobky však dnes můžeme v hojné míře nakoupit v nejrůznějších prodejnách, ve stáncích a tržnicích. Jsou rozděleny do čtyř tříd nebezpečnosti, přičemž třída nebezpečnosti musí být na obalu výrobku vyznačena."
Výrobky třídy I. jsou volně dostupné komukoliv, třeba i ve stánku. Třídu II. lze prodávat pouze v kamenných obchodech, a to osobám starším 18 let. Výrobky třídy III. si mohou zakoupit pouze lidé s průkazem odpalovače ohňostrojů a na použití pyrotechniky z nejnebezpečnější třídy IV. je nutné dokonce zpracovat speciální projekt.
„Při používání pyrotechniky bychom měli dodržovat určité zásady, a to je dostatečná vzdálenost od hořlavých předmětů, zaparkovaných aut, od staveb nebo stromů. V žádném případě nemiřte na sebe ani na ostatní, nepoužívejte pyrotechnické výrobky pod vlivem alkoholu, nesbírejte nevybuchlé petardy a nesahejte na ně, dodržujte bezpečnostní pravidla a výrobky likvidujte pouze podle návodu výrobce," radí Dagmar Benešová. Právě návod k obsluze výrobku v češtině je povinnou součástí každé petardy nebo rakety.