Město přijalo vyhlášku zakazující pití alkoholu na veřejnosti, jako reakci na hromadící se stížnosti obyvatel města. Zastupitelé města se rozhodli vyhášku rozšířit a nyní mohou tedy strážníci pokutovat popíjející osoby také na dětských hřištích a před několika nákupními centry.
„Akt zoufalství z nemožnosti jiného řešení." I po necelém roce hodnotí vedení radnice schválení vyhlášky, zakazující veřejné pití alkoholu, těmito slovy. A je téměř jisté, že by vyhláška znovu zastupitelstvem prošla. Podle zprávy městské policie se na její uplatňování v praxi nezapomnělo. René Škoda, ředitel MP Nový Jičín říká: „Přibližně do září letošního roku máme řešených zhruba 56 událostí, kde 33 událostí bylo oznámeno z řad občanů a 23 událostí bylo řešeno hlídkou na místě, to znamená během kontrolní činnosti."
Strážníci rozdali 30 pokut, sedmkrát dotyčnému domluvili, třikrát postoupili případ ke správnímu orgánu a konečně v šestnácti případech se oznámení ukázalo jako liché. Přestože je vymahatelnost pokut u některých přestupků složitá, starosta, Ivan Týle, vyhlášku hodnotí jako účinnou: „Samozřejmě se potýkáme se stejnými problémy, více se nám daří vyhlášku uplatňovat v místech, která jsou popsána. Bohužel se „hříšníci" přesouvají zase někam jinam, takže ten princip „měňavky" tady samozřejmě bude zachován i do budoucnosti. Důležité je, že přicházejí méně na oči především mladistvým, dětem, školou povinným a mládeži ve středním věku."
Zastupitelé doplnili při první novelizaci vyhlášky plochy dětských hřišť, jako je nové „Oranžové hřiště" nebo hřiště na Skalkách, a okolí obchodních domů Kaufland, Lidl, Hruška a Hypernova. Nově definované prohibiční plochy vznikly na základě dlouhodobého sledování. „Jsou to jednak poznatky z hlídkové činnosti strážníků, ale taky je to na popud občanů, kteří sledují, kde se tento jev vyskytuje. U dětských hrišť tomu bylo podobně, to znamená, je to, na základě podnětů občanů města," vysvětluje René Škoda, ředitel MP Nový Jičín.
Vyhláška obecně zakazuje veřejné pití alkoholu na 29 přesně definovaných plochách a pak obecně na autobusových zastávkách, vlakových nádražích a v okruhu 100 metrů od škol. Zákaz neplatí na Silvestra a Nový rok a také na předzahrádkách restaurací, při akcích pořádaných městem a na nádvoří zámku.
Ivan Týle (ODS), starosta města dodává: „Nejproblematičtější jsou samozřejmě lokality kolem školských zařízení, a zejména školských zařízení, které nejsou v majetku města, nebo jejichž zřizovatelem není město. Je to například kritizovaný prostor kolem gymnázia, kde bude muset městská policie více komunikovat s Policií České republiky a se statutárním zástupcem tak, aby došlo k nápravě."
Zákaz pití alkoholu na všech veřejných prostranstvích už před lety zastupitelé schválili. Tehdy jej ale, kvůli celoměstské platnosti, zrušil soud. Do fáze, kdy by se postupným rozšiřováním vymezených ploch pokrylo celé město, ale vyhláška podle starosty nedospěje.