Objekt městské bašty patří městu a spravuje jej Městské kulturní středisko. Prostory měl zhruba do poloviny loňského roku v pronájmu Klub Spektrum. Kvůli havarijnímu stavu se pak na podzim na budově vyměnila střecha. Prostory dostal nyní jeden z největších spolků ve městě, Klub rodáků a přátel města. Na první akci přišlo zhruba 40 členů.
Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města: "Hodláme si stanovit den, kdy tady budou besedy na různá témata, kdy tady budou přednášky, ale počítáme taky s výstavkami všeho možného od různých tvůrců. K tomu nám samozřejmě poslouží zejména pak v příznivější letní době velmi zajímavé historické prostory bašty. Já se domnívám, že náš spolek, který má dneska mezi 150 a 200 členy, tuto možnost bohatě využije a že obohatíme nejen naše členy, ale i příznivce, kteří jsou také vždycky zváni na naše akce, o věci, které je zajímají."
Přesnější plány Klubu rodáků se budou projednávat na výroční členské schůzi 18. února v divadle. Už teď je ale jisté, že letošní rok bude ve znamení připomínky dříve zapomenutých rodáků.
Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města: "Chceme s ohledem na výročí našich některých slavných rodáků postavit takový trojpomník těm osobnostem, na které se vztahuje letošní jubileum. Jde o Antona Koliga, Alfreda Neubauera, ale taky Julia Newalda. To jsou tři lidé, kteří se narodili v prostoru bývalé Ztracené uličky, čili na jednom malém kruhu a tuto velmi výjimečnou věc chceme našim občanům představit. Potřebujeme na to jediné, a to sehnat ještě další peníze k těm, které už jsme získali, a doufám, že nám tady budou nakloněni sponzoři a některé podniky nám přispějí na tuto akci. Část peněz jsme získali od města."
Pomník by chtěli členové Klubu rodáků odhalit už v květnu. V letošním roce je také v plánu pravidelný zájezd. Rodáci se tentokrát vydají na sever do partnerského města Swietochlowice, Krakova či Katovic. Závěr cesty by pak měl proběhnout v Praze.