Na počátku srpna loňského roku novojičínští ochránci přírody vypustili na skrytém místě v Beskydech trojici orlů skalních. Kromě samice Hanky, která kvůli zajetí a popálení proudem vylétala z voliéry potřetí, se na beskydské nebe dostala i mláďata Lia a Miko. Osud obou ale není příliš radostný. Samec Miko byl nalezen na Bruntálsku mrtvý.
Petr Orel, vedoucí záchranné stanice Bartošovice: "Příčinou úhynu byla podle vyšetření, které dělal Ústav veterinárního lékařství v Brně, byla nějaká patologická změna na srdci, nic jiného se tam nepodařilo prokázat. Ten orel byl v dobré kondici, měl ve velmi dobrém stavu opeření, nebylo tam žádné mechanické poranění, to znamená postřelení, vyloučeny byly veškeré jedy, protože se tam dělalo vyšetření na všechny dostupné jedy. Jediná spojitost, která může být, je s vysokým napětím, ale zase v návaznosti na to srdce, jestli tam nepřeběhl nějaký výboj nebo tam byla infekce. Už se to nedozvíme, protože zpráva je taková, jaká je, nejasná s tím, že ten patologický nález na srdci tam byl."
Už v září uhynula samice Gabča poté, co ji někdo otrávil zakázaným jedem karbofuranem. Policie ale pachatele nevypátrala, případ tak byl odložen. V létě roku 2008 pak uhynul samec Evžen. Velký otazník se ale nyní vznáší i nad dalším vypuštěným dravcem. Satelitní vysílačka samice Liy se už nějakou dobu nehlásí. Poslední signál je ze slovenského Pováží.
Petr Orel, vedoucí záchranné stanice Bartošovice: "Nevíme definitivně, jestli to znamená její ztrátu anebo jenom technickou závadu na té satelitní vysílačce. My se ji budeme snažit dohledat, protože ona má instalovanou ještě rádiovou vysílačku, ale ten její dosah je menší vzhledem k tomu, že je kombinovaná s tou satelitní, takže je potřeba trávit hodně hodin v terénu, ale to momentálně počasí neumožňuje. Ještě není vyloučeno, že skutečně se jedná jenom o závadu, zvlášť v návaznosti na to, že její vysílačka měla od začátku slabší signál než ty dvě zbývající, co máme na orlech."
Ochránci přírody pravidelně sledují tři orlice na území kraje. Samec Jakub vybavený satelitní vysílačkou se nachází na československém pomezí. Projekt bude i přes špatné zprávy z posledních měsíců pokračovat i letos a neplánovaně také příští rok. Ochránci přírody chtějí ještě vypustit osm až deset orlů, aby naplnili předpokládané stavy.
Petr Orel, vedoucí záchranné stanice Bartošovice: "S těmi ztrátami jsme počítali, protože normální mortalita u orlů skalních se u mláďat pohybuje kolem 70 procent, takže my jsme měli skutečně ty tři předchozí roky štěstí, že jsme vyloučili ztráty. Na druhé straně je potřeba říct, že kdyby ti orli nebyli vypuštěni, tak nejsou vůbec, protože v rámci kainismu by zahynuli. Takový je život, ten projekt běží dál a věřím, že bude úspěšný."
Projekt návratu orla skalního realizují novojičínští ochránci přírody od roku 2006. Mláďata se vozí ze slovenských hor. Celkem by mělo být vypuštěno 20 až 25 orlů skalních.