Nepřítomnost ortopeda celých 24 hodin, nezajištění pooperační péče na mezioborové jednotce intenzivní péče či absence rehabilitačního pracovníka. To jsou závěry loňské kontroly České ortopedické společnosti, která stojí za zastavením financování totálních endoprotéz ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny. Do letošního pojistného plánu se vešly operace pouze v prvním pololetí.
Aleš Zbožínek, ředitel VZP Ostrava: "Snažíme se koncentrovat péči do specializovaných pracovišť pro naše klienty, kde ta péče je zajištěná v dostatečné kvalitě, a to nejen co se týče operativního výkonu, ale i službami a péčí související s celým pobytem pacienta a léčebným procesem. Probíhá to i v jiných oblastech, ať už je to kardiovaskulární péče, popáleninová centra, ICH centra. A jedním z těchto principů je i koncentrace v oblasti ortopedie, tedy provádění totálních endoprotéz."
Rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny je přitom definitivní. Zvrátit se jej nepodařilo ani poté, co nemocnice letos opravila všechny vytýkané nedostatky. Ředitel nemocnice Tomáš Nykel ujišťuje, že ortopedie v Novém Jičíně rozhodně nekončí.
Tomáš Nykel, ředitel NsP Nový Jičín: "Bude to znamenat spíše horší komfort pro pojištěnce VZP, kteří budou muset za totálními endoprotézami dojiždět do okolních nemocnic. U klientů ostatních pojišťoven budeme pochopitelně TEP operace provádět v plném rozsahu. S VZP jsme nakonec domluvili i to, že peníze, které by měly přijít na TEP operace, přijdou do naší nemocnice jiným způsobem na artroskopické oddělení na ortopedickém oddělení a dále na roboticky asistovanou chirurgii."
V novojičínské nemocnici se vloni provedlo téměř 300 totálních endoprotéz. Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny figurovali ve 122 případech. Pořadník na operaci přitom čítá 800 jmen ze všech pojišťoven. Primář Michal Mačák pochybuje, zdali ostatní nemocnice v kraji velký zájem pokryjí.
Michal Mačák, primář ortopedie NsP Nový Jičín: "Jde potom i o kontroly, reoperace, problémy po operaci. Ty bude muset někdo řešit, takže pacienti budou muset jezdit sanitkami na pracoviště, kde je odoperovali, kde je budou muset sledovat. Bude to zvýšený transport lidí, velké problémy. Nedílnou součástí toho jsou pacienti se zlomeninami krčku stehenní kosti, kde je také indikace k implantaci umělého kloubu a ve chvíli, kdy my ho nebudeme moct dělat, nevím, co s těmi pacienty bude."
Aleš Zbožínek, ředitel VZP Ostrava: "Naši pojištěnci, kteří jsou v čekacích listinách, nebo mají plánované výkony v letošním roce, v žádném případě nebudou nikde odmítnuti, my pro ně máme zajištěnou péči v jiných zařízeních, která splňují tyto podmínky, mají vysoký standard i těch ubytovacích služeb a jsme připraveni je všechny individuálně oslovovat, nabídnout jim tato pracoviště, resp. zajistit jim péči v ostatních zařízeních, kde si případně tu péči vyberou."
O problému jednali minulý týden i zastupitelé města. Podle starosty jsou hlavně ohroženi pacienti.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Rada i zastupitelstvo se obrátily na nemocnici, na zřizovatele, kterým je Moravskoslezský kraj, aby zajistili tuto operativu zpět do Nového Jičína, a potažmo jsme vyzvali všechny obce a města v bývalém okrese, aby se k této výzvě připojily, protože byť je na území města a zvykli jsme si říkat naše, tak je to především nemocnice okresu."
V Moravskoslezském kraji je v současné době dalších 8 zařízení, kde se operují totální endoprotézy. Problému se bude věnovat také pondělní diskuse ze studia.