Starý občanský průkaz, takzvaná růžová kartička. V této chvíli by ji měli mít v peněžence nebo dokladovce pouze lidé narození před rokem 1936. Jenže spolu s nimi se se starým dokladem ještě nechce rozloučit asi dvě stě padesát lidí. Lhůta pro výměnu přitom vypršela koncem minulého roku.
Dagmar Veličková, vedoucí odboru vnitřních věcí: "Na konci října byl stav takový, že jsme evidovali asi 1400 občanů, kteří si měli povinnost nechat vyměnit občanský průkaz bez strojově čitelné zóny, to znamená tu růžovou kartičku. Celkem v tom listopadu i prosinci lidé chodili, docela plnili chodby, mezi svátkama to už bylo horší. Dneska je aktuální stav takový, že zbývá 237 občanů, kteří nedrží v ruce platný občanský průkaz a z toho stovka si vůbec nepožádala."
Aktuální typ občanského průkazu stát zavedl proto, že se v jeho dolní části nachází údaje, které umí lehce přečíst technika. Právě tato kombinace znaků a číslic přitom na starých průkazech chybí. Růžové kartičky se vyměňovaly ve čtyřech fázích.
Dagmar Veličková, vedoucí odboru vnitřních věcí: "Myslím, že kampaň k výměně občanských průkazů byla dostatečná, v televizi, v novinách. Ministr vnitra dokonce počátkem listopadu rozeslal občanům, kteří si měli vyměnit občanský průkaz dopis, ve kterém je informoval o nutnosti splnění této povinnosti. Je pravdou, že na tento dopis lidé dost reagovali, nicméně zůstalo těch 237 beu dokladu."
Lidé, kteří nevlastní platný občanský průkaz, mohou prokázat svou totožnost cestovním pasem. Bez takzvané občanky ale nemohou dostat důchod nebo si vyzvednout doporučený dopis. Zákon jej navíc lidem přikazuje vlastnit.
Dagmar Veličková, vedoucí odboru vnitřních věcí: "Máme možnost uložit pokutu až do výše deseti tisíc korun, v blokovém řízení do tisícikoruny. My k tomu přistupujeme ještě docela mírně, nesankcionujeme, řešíme věci domluvou, ale pravdou je, že jak bude čas postupovat a pořád budou hříšníci zbývat, musí se sankcí počítat."
Občanský průkaz vyměňuje odbor vnitřních věcí v úředních hodinách od pondělí do čtvrtka. Jeho vystavení trvá asi měsíc. Ani během této doby ale lidé nedostanou náhradní doklad. Ten se vydává pouze při ztrátě, poškození, zničení či krádeži.