Řemeslo má zlaté dno: podtitul letošní přehlídky technických oborů středních škol byl zvolen záměrně. Podle zkušeností je po vzdělaných odbornících ve firmách stále velký zájem. Budoucím středoškolákům chce přehlídka technických profesí dát hlavně přehled o možnostech budoucího uplatnění.
Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: "Přehlídka má své nezastupitelné místo, protože technických profesionálů je neustále málo, zaměstnavatelé volají po lidech s technickým vzděláním, chtějí technology, konstruktéry, obráběče CNC strojů. Myslím si, že ukázat dětem to, že budou mít budoucnost, že si mohou vybrat kvalitní školu a dosáhnou kvalitního vzdělání a že budou mít především uplatnění a neskončí mezi zástupem nezaměstnaných, je velký přínos této akce."
Na přehlídce se představily tři střední školy v regionu: Střední škola v Šenově, Vyšší odborná škola, střední odborná škola a střední odborné učiliště v Kopřivnici a Střední průmyslová škola elektrotechniky, informatiky a řemesel, Frenštát pod Radhoštěm. Nabídku pracovních míst pak zastupovalo 6 významných zaměstnavatelů. Například největší zaměstnavatel v Novém Jičíně, firma Visteon-Autopal, má blízké vztahy k učilišti v Šenově.
Radka Kupčíková, personální ředitelka Visteon-Autopal: "Se středním odborným učilištěm spolupracujeme dlouhodobě, takže studenti mají možnost chodit k nám na praxe. V momentě, kdy potřebujeme nabrat nějakého odborníka, tak určitě vždycky budeme dávat přednost těm, kteří mají patřičné vzdělání."
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Krize, která nás zasáhla a vrátila zpátky to technické vzdělávání do spodního patra, pomine a znovu tady bude velký zájem o odborníky od zedníků, svářečů, klempířů. To se projevilo právě před těmi 3 lety, kdy byl ten velký boom, kdy investoři chodili do Moravskoslezského kraje a jejich největší nářek byl, že nedokáží sehnat kvalifikovaného řemeslníka. Pevně věřím, že se zase vrátí doba, kdy bude platit, že řemeslo má zlaté dno nejenom pro ty vlastní pracovníky, ale i pro celou společnost."
Ukázky učebních oborů měly oslovit hlavně samotné žáky 8. tříd základních škol. Těch bylo pozváno celkem 36 z celého okresu. Právě osmáci si budou v příštím školním roce volit směr, kterým se vydají. Většina z nich ale o svém budoucím osudu zatím jenom přemýšlí.
Anketa, žáci 8. tříd: 1. "Nejsem rozhodnutý, musím ještě hodně přemýšlet, mám hodně času. Určitě práce s rukama, já na přemýšlení moc nejsem." 2. "Asi na autoprůmyslovku. Obor autokarosář." 3. "Ještě rozhodnutá nejsem, jestli to bude něco technického. Já nevím."
Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: "Ekonomická situace se už zhoršovat nebude. Ono se říká, že už krize pominula. Nejsem si úplně jist, jestli je to pravda, nicméně nemyslím si, že by se měl výrazně zhoršovat. Ona se bude postupně zlepšovat a v okamžiku, kdy budou zaměstnavatelé potřebovat nové pracovníky, tak tyto děti, které vycházejí z 9. tříd, tak zhruba po těch dvou třech letech se dostanou do nastartované ekonomiky a budou mít obrovskou šanci získat práci blízko domova. A práci poměrně dobře placenou, protože nastane doba, kdy zaměstnavatelé opět budou hledat pracovníky a budou je platit."
Přehlídka technických profesí je otevřena i během prvního dne Veletrhu Novojičínska v sobotu 15. května od 10 do 15 hodin. Vystavovatelé v tento den očekávají hlavně rodiče budoucích středoškoláků.