Několikadenní cestu po stopách Alfreda Neubauera podnikla v prosinci ředitelka muzea Novojičínska, Sylva Dvořáčková a její zástupce Radek Polách. Pro další poznatky a kontakty jeli do německého Stuttgartu.
Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska: "Získali jsme přístup do archivu firmy Mercedes Benz, navštívili jsme také dům, kde Alfred Neubauer bydlel, kde jsme měli původně smluvenou schůzku s jeho hospodyní, která ovšem byla náhle, těsně před naším příjezdem, převezena do nemocnice. Je to už paní v letech, takže doufáme, že ještě k tomuto kontaktu někdy dojde a v rámci výzkumného úkolu budeme ještě moci pozjišťovat nejen tu pracovní stránku slavného rodáka, ale i tu osobní."
Alfred Neubauer se narodil 29. března 1891 v domě na ulici Kobergasse, později Ztracená. Budova ani celá ulice už ale neexistují, stávala přibližně v místech volné plochy vedle banky ČSOB. Alfred Neubauer se k automobilům dostal poprvé v Šustalově továrně v Kopřivnici a nebýt tragické nehody, při které v roce 1955 zemřelo na okruhu Le Mans více než 80 lidí, pak u nich zůstal prakticky až do smrti. I tak ale stačil Alfred Neubauer zavést do slovníku automobilismu takové pojmy jako signalizace jezdcům pomocí tabulí nebo termín "stříbrný šíp" pro vozy Mercedesu. Nejen to obsahuje zhruba osm šanonů v archivu automobilky, do kterých oba vedoucí pracovníci muzea nahlédli.
Radek Polách, zástupce ředitelky Muzea Novojičínska: "Materiály, které se nám podařilo získat, ať už v základních kopiích nebo následně i digitální podobě, jsou opravdu fenomenální. Ukazují celý život této osobnosti, ať už život, kdy odcházel z Nového Jičína, působení v rakousko-uherské armádě u prvního pluku Kaiser Franz Josef, ale také samozřejmě i z prvopočátku jeho závodní kariéry z dvacátých let, kdy působil aktivně jako závodní jezdec."
Alfred Neubauer žil až do své smrti v roce 1980 v Aldingenu na předměstí Stuttgartu. Tam je také, na místním hřbitově, pochován. Muzeum chce iniciovat umístění pamětní desky v blízkosti místa, kde stával jeho rodný dům.
Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska: "Ten dům, starší pamětníci si uvědomí, stál ve Ztracené ulici, která vlastně byla v blízkosti dnešní ČSOB, a buď tam přímo na budově nebo možná nějakým způsobem samostatného památníku, bychom určitě rádi, společně s městem a s dalšími institucemi, iniciovali trvalou památku na tohoto rodáka."
Radek Polách, zástupce ředitelky Muzea Novojičínska: "Pro rok 2010 plánujeme realizaci výstavy, která by významným způsobem dokumentovala, ať už fotograficky nebo i videozáznamy, osobnost našeho rodáka Alfreda Neubauera."
Ještě předtím ale muzeum uspořádá, na přelomu dubna a května, přednášku pro zájemce s pracovníkem muzea a archivu německé automobilky panem Pešlem. Ve výhledu je pak třeba i to, že by se jedna z městských slavností zasvětila automobilovému sportu a tím pádem i nově objevenému rodákovi.