Měsíc v úplně jiném prostředí, měsíc plný zážitků, ale také práce a velké nasazení. Počátkem května se studenti Mendelovy střední školy rozjeli do čtyř evropských zemí: Německa, Španělska, Velké Británie a Irska. Tak třeba skupina studentů z ekonomického lycea strávila měsíc v irském hlavním městě Dublinu. Tam pracovali v různých firmách na administrativních úkonech především na počítačích. Komunikačním jazykem byla angličtina.
Iva Honzková, studentka ekonomického lycea: "Překvapila mě irská vstřícnost, všichni na nás byli moc hodní. Bavili se s námi anglicky a taky trochu irsky, čemuž ale nebylo moc rozumět, protože oni mluví hodně rychle. Ale jinak všichni tam rádi pracují, pracují tam hodně, většinou 8 až 10 hodin denně. My jsme také pracovali 8 hodin denně."
Do zahraničí vyjelo celkem 27 studentů oborů obchodní akademie a ekonomického lycea a 6 studentů zdravotnického lycea. Všichni pak ve čtvrtek v budově obchodní akademie v Šenově seznámili spolužáky i učitele se svými poznatky a zkušenostmi.
Ladislav Abrahám, koordinátor mezinárodních projektů: "Zájem o stáže je každoročně větší než možnosti, které jsme schopni uspokojit. To znamená, že probíhá náročné výběrové řízení, které sestává ze dvou kol. Nejdříve se oboduje přihláška, poté jazyková příprava, poté v rámci jazykové přípravy se provádí další testování, poté jsou vybráni studenti a jedou do zahraničí."
Šestice studentů zdravotnického lycea pracovala v Londýně v úplně jiném prostředí než ostatní spolužáci. Vyzkoušeli si, jaké to je se starat o mentálně a fyzicky postižené.
Simona Jahodová, studentka zdravotnického lycea: "Bylo to hodně náročné, protože naše pracovní doba byla od sedmi od rána do dvanácti do večera. Museli jsme se celý den o toho klienta starat. Takže ranní hygiena, snídaně, výlet. Mnohdy ti lidé třeba hýbali jenom hlavou nebo se nemohli moc pohybovat, takže zvedat je a polohovat bylo velice těžké."
Mendelova střední škola je v evropském projektu Leonardo Da Vinci už jako doma. Projekt letos probíhá už sedmým rokem.
Ladislav Abrahám, koordinátor mezinárodních projektů: "Počtem zemí a počtem studentů patříme k vedoucím školám vůbec tady v kraji, protože příští stáže hodláme uskutečnit už v pěti zemích. Ke stávajícímu výčtu zemí ještě přidáme Maltu, která je anglicky mluvící zemí, a kde třeba se uplatní i studenti v rámci cestovního ruchu."
Evropský program Leonardo da Vinci škole platí největší část nákladů na zahraniční stáže studentů. Zhruba 10 procent doplácí kraj, samotná škola tak z vlastních prostředků nehradí ani korunu.