Má se stát Turecko plnoprávným členem Evropské unie? Otázka, kterou současní středoškoláci asi příliš často neřeší. Přesto to mohou být právě oni, kdo se budou za několik let těmito problémy zabývat třeba jako diplomaté nebo úředníci. Seminář pro žáky základních a středních škol nabídl náhled do toho, jak unie funguje.
Tomáš Vitásek, realizátor projektu: "Dnes se tu konal seminář, který jim tu evropskou problematiku měl přiblížit, a po té informační části si měly základní školy možnost vyzkoušet, jak to vypadá v evropských volbách, a střední školy, jak vypadá také rozhodování v Radě EU."
Seminář proběhl jako jediný v Moravskoslezském kraji. Středoškolští studenti mají kromě načerpání nových informací možnost zúčastnit se další fáze projektu, která zahrnuje účast na dvou víkendech v Olomouci.
Tomáš Vitásek, realizátor projektu: "Bude to přípravný víkend, kde se dozví informace o tom, jak funguje Evropská unie, informace o vybrané problematice. A dále potom se bude konat závěrečný víkend, který bude trvat tři dny a tam si zahrají na poslance v evropských volbách a na rozhodování v radě Evropské unie."
Projekt Rozhoduj o Evropě běží již čtvrtým rokem. Závěrečných víkendů se jen vloni zúčastnilo na 90 mladých lidí z celé republiky.