Rovnou stovku výjezdů si v březnu připsali na své konto profesionálové i dobrovolníci v modrých zásahových oblecích. Při nehodách a neštěstích evidovali 13 zraněných a 6 usmrcených osob. Přestože je duben teprve ve své polovině, museli hasiči už třikrát zasahovat u požárů porostu. Největší z nich řádil na Velikonoční pondělí poblíž Heřmanic u Oder.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Chceme v této souvislosti apelovat na nejširší veřejnost, aby při vycházkách do přírody byli lidé mnohem opatrnější než obvykle. Je třeba mít na paměti, že otevřeným ohněm je také cigareta, nedopalky odhozené do suchého porostu mohou být iniciátorem velkého požáru. Lidé by měli být opatrní také při grilování, u táboráků v kempech nebo ohňů ve vyhrazených tábořištích, a také na vlastním pozemku. Mezi základní opatření patří dobré zabezpečení a posléze důkladné ohniště. Je vhodné mít vždy k dispozici dostatečné množství prostředků k hašení případného požáru, například kbelíky s vodou a podobně."
Oheň se nesmí rozdělávat v lese a v pásmu 50 metrů od jeho okraje, či v silném větru. Lidé také nesmí odcházet od neuhašeného ohniště. Majitelé či správci lesů by měli při pálení klestí či dřevních zbytků předcházet vzniku požáru používáním lapačů jisker.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Zvláště bychom chtěli upozornit na blížící se Filipojakubskou noc, při jejíž příležitosti se zakládají tradiční ohně. Organizátoři těchto akcí by měli být obezřetní a měli by dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Pálení čarodějnických ohňů by rovněž mělo být předem nahlášeno příslušnému hasičskému sboru. Za zanedbání této povinnosti může být pořadatel sankcionován až do výše 500 tisíc korun."
Pokutu do výše 150 tisíc korun může dostat i ten, kdo během pálení čarodějnic, nebo i jindy v roce, spaluje pneumatiky. V tomto případě totiž nejde jenom o riziko vzniku požáru, ale i poškození lidského zdraví a životního prostředí kvůli uvolňování nebezpečných látek do ovzduší.