Do čipu lze v současné době nahrát kvalifikovaný certifikát zaručeného elektronického podpisu a teprve zvláštní zákon určí, co dalšího bude množné do čipu nahrát.
Dagmar Veličková, ved. odboru vnitřních věcí: "Novinkou je určitě to, že se nebudou zapisovat do občanských průkazů, děti, manžel, registrovaný partner. Další novinkou je to, že žadatel si nemusí nechat zapsat rodinný stav nebo registrovaný vztah, to je volitelný údaj anebo také titul. A od roku 2017 bude na žadatelově zvážení, zda si nechá do OP zapsat trvalé bydliště."
Při podání žádosti o nový občanský průkaz si žadatel musí zvolit tak zvaný bezpečnostní osobní kód. Jedná se o čtyř až desetimístné číslo, na základě kterého mu následně bude průkaz vydán. Hlavním úkolem je ale bezpečnostní ochrana osobních údajů a v blízké budoucnosti bude kód plnit funkci identificace držitele. Je to de facto obdoba pinu u kreditních karet.
Dagmar Veličková, ved. odboru vnitřních věcí: "Novinkou je, že i občané mladší 15 let mohou mít občanské průkazy. Jejich platnost je na pět let, osobám starším 15 let se vydávají na dobu 10 let."
Zatímco v první lednové dny úředníci řešilli s novým systémem několik obtíží, a to mělo za následek dlouhé fronty, v současné době si žádost o nový občanský průkaz vyřídíte v průměru za osm minut.